Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9139
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Francisco Macias Nguema

Francisco Macias Nguema


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler

Francisco Macias Nguema Yazıcıya Gönder
Mez-m Ngueme adıyla, 1 Ocak 1924'te, İspanyol Ginesi'nin Rio Muni bölgesinin Nesgayong kısmında doğdu. Dokuz yaşındayken, babası, bir İspanya kolonisi valisi tarafından öldürüldü. On yaşındayken, annesi intihar etti.

Nguema üç kez girmesine rağmen memuriyet sınavlarını kazanamadı. Buna rağmen, İspanyol kolonisi yönetimindeki Mongomo'nun belediye başkanı oldu. Ardından bölge meclisine girdi. 1964'te otonom hükûmetin başbakan yardımcısı seçildi. 1968'de ise devlet başkanlığı adaylığı için seçimlere katıldı. Rakibi Bonifacio Ondo Edu'yu seçimlerde yenerek 12 Ekim 1968'de devlet başkanı oldu.

Nguema 7 Mayıs 1971'de Hüküm 415'i ilan etti. Bu hüküm, 1968 Anayasası'nı feshetmekte ve tüm yetkileri devlet başkanının elinde toplamaktaydı. 18 Ekim 1971'de Kanun 1 ilan edildi. Böylelikle hükûmeti veya devlet başkanını tehdit etme suçu idamla, hakaret veya saldırganlık içeren sözler ise otuz yılla cezalandırılmaya başlandı. 14 Temmuz 1872'de tüm siyasi partiler, Birleşik Ulusal Parti çatısı altında birleştirildi. Bu partinin başkanı Nguema oldu.

29 Temmuz 1973'te bir halk oylaması yapıldı. 1968 Anayasası Nguema'ya tam yetki veren ve Nguema'nın başkanı olduğu partiyi ülkenin tek yasal partisi konumuna yükselten bir düzenlemeyle değiştirildi. Parti daha sonra Birleşik Ulusal İşçi Partisi adını aldı. Ülkede 'aydın' kelimesini kullanmak, yönetimden kaçarak başka ülkelere sığınmak, ülkeden herhangi bir vasıtayla dışarı çıkmak ve balık tutmak yasaklandı. Nguema, Merkez Bankası başkanını öldürerek Hazine'deki tüm değerleri kendi evine taşıdı. 1969'da Nguema'ya muhalefet eden yüz elli kişi stadyumda askerler tarafından vurularak öldürüldü.

Nguema, aydınlar ve sanatçılar başta olmak üzere on binlerce vatandaşı kendi güvenliklerini sağlamak için ülkeden çıkardı. 1979'da Time dergisinin raporuna göre 150.000 kişi ülkeyi terk etti.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Komisyonu, Nguema Hükûmeti'ni 1979'da kınadı. Nguema aynı yılın yazında, kendi aile üyelerinden bazılarını idam etti. Nguema'nın yeğeni olan ve öncesinde hem Silahlı Kuvvetlerin komutan yardımcılığını üstlenen hem de Bioko'nun askerî valiliğini yapan Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, 3 Ağustos 1979'da Nguema'ya darbe yaptı.

18 Ağustos 1979'da Askerî Yüksek Konseyi açıldı ve Nguema yargılanmaya başlandı. Dava sonunda idama mahkûm edilen Nguema, 29 Eylül 1979'da öldürüldü.