Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Nikolay Çavuşesku

Nikolay Çavuşesku


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Cumhurbaşkanları

Nikolay Çavuşesku Yazıcıya Gönder
26 Ocak 1918'de Romanya Krallığı'nın Olt ilinin Scorniceşti kasabasında, fakir bir çiftçi ailenin dokuz çocuğundan biri olarak doğdu. Köy okulunda okudu. Babasının aşırı dindar, zorba ve katı tutumundan bıkarak 11 yaşında evden kaçıp Bükreş‘e gitti ve bir ayakkabıcının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Ayakkabıcının kendisi, o zamanlar yasa dışı bir örgüt olan Komünist Parti üyesiydi.

Bu durum, Çavuşesku'nun da komünist faaliyetlere katılmasına yol açtı. 1932'de Romanya İşçi Partisi'ne katıldı. Bir yıl sonra, henüz 15 yaşındayken, grev için yapılan bir kavgada tutuklandı. 1934'te ise, demiryolları işçilerinin yargılanmasını protesto eden bir dilekçeye imza toplamak suçundan tutuklandı. Yer altına inmesine rağmen 1936'da tekrar yakalandı antifaşist eylemleri nedeniyle Doftana Hapishanesi'nde iki yıl yattı. 1940'ta tekrar tutuklanıp bir kez daha hapse atıldı.

II. Dünya Savaşı sonrasında Romanya, Sovyetler'in etkisi altına girmeye başladı. Çavuşesku bu dönemde Komünist Gençlik Birliği'nin sekreteri oldu. Komünistler 1947'de iktidar olunca, kendisine Tarım Bakanlığı görevi verildi. Sonra Silahlı Güçler Bakan Yardımcısı oldu. 1952'de de Romanya İşçi Partisi'nin Moskova Kanadı Merkez Komitesi Liderliğine atandı. 1954'de Politbüro‘nun tam üyesi olarak parti hiyerarşisinin ikinci yüksek pozisyonuna ulaştı.

Mart 1965'te Romanya İşçi Partisi Birinci Sekreteri oldu. Önce, partinin adını Romanya Komünist Partisi olarak değiştirdi. Çünkü Romanya artık sosyalist bir devletti. 1966'da ülke nüfusunun yükselmesi için kürtaj belli ölçülerde yasaklandı. 1968 ila 1970 arasında, Stalin yanlısı olarak bilinen yöneticileri görevden uzaklaştırdı. 1968'de Varşova Paktı güçlerinin Çekoslovakya'yı istilasında yer almayı reddetti ve bu hareketi kınadı.

Çavuşesku, ABD ve Batı Avrupa‘ya karşı açık bir politika güttü. Romanya, Batı Almanya‘yı tanıyan, IMF‘ye katılan ve ABD Başkanı Richard Nixon‘ın ziyaret ettiği ilk komünist devlet oldu. Los Angeles‘ta düzenlenen 1984 Yaz Olimpiyatları‘na Çin Halk Cumhuriyeti ve Yugoslavya'nın yanında katılan üç komünist ülkeden biri oldu.

Çavuşesku Stalinist bir çizgi takip etti. Konuşma özgürlüğünü ve medya, gizli polis tarafından sıkı bir şekilde kontrol edildi. 1972'den itibaren yeni yerleşim yerleri oluşturma programı yapıldı. Bu doğrultuda Bükreş'teki bazı kilise ve tarihî binalar 1980'li yıllarda yıkıldı; yerine, çiftçilerin yaşayacağı binalar yapıldı.

Çavuşesku'nun Sovyetler Birliği'nden bağımsız politikası ve Çekoslovakya'nın işgaline karşı 1968'deki protestosu, onun anti-Sovyetçi biri olduğuna inanan ve onu fonlayarak Varşova Paktı‘nda bir açık yaratmayı uman Batılı güçlerin ilgisini çekti. Çavuşesku fonlamanın her daim faydalı olmadığının farkına varamadı. Ekonomik Kalkınma Programı'nın finansmanında kullanmak üzere 13 milyar dolar gibi ağır bir borcun altına girdi, ancak bu kredi, ülkenin finansmanında heba oldu. Bunu düzeltmek için dış borçları geri ödemeye karar verdi ve bir referandum düzenleyerek, anayasası, Romanya'nın gelecekte yabancı borç almasını engelleyecek şekilde değiştirdi.

1980'lerde ülkedeki tarım ve endüstriyel üretiminin çoğunun, borçların ödenebilmesi için ihraç edilmesi emri verildi. Fakat bunun sonucunda oluşan iç kıtlık, yiyeceklerin vesikaya bağlanması, ısınma, gaz ve elektrik kesintilerinin genel bir durum hâlini alması, Rumenlerin günlük hayatlarını sürdürebilme kavgası içine girmelerine neden oldu. 1980'ler boyunca, özellikle dükkânlardaki genel yiyecek maddelerinin erişilebilirliği ve kalitesi düştü. Ülkenin borcu 1989'da, Çavuşesku devrilmeden önce tamamen ödendi.

1989'dan itibaren Çavuşesku, propaganda yapmaya başladı. Çavuşesku'nun yiyeceklerle dolu dükkânlara girerken, yiyecek ve sanat festivallerini ziyaret ederken ve kendi yönetimiyle erişilen yüksek yaşam standartlarını överkenki görüntüleri televizyon kanallarında dönmeye başladı. Fakat halk, boş dükkânların önünde ekmek kuyruğunda beklemekteydi. Un, yumurta, tereyağı ve süt bulmak zordu.

Nefreti teşvik etmekle suçlanan Macar din adamı László Tőkés‘in hükûmet desteğiyle evinden alınması, Temeşvar Ayaklanması'na yol açtı. Rumen öğrenciler, hükûmet karşıtı gösteriye katıldı. Göstericilerin üzerine ateş açıldı. Çavuşesku, 1989'da, Merkez Komite Binası'ndan, yabancı güçlerin Romanya'nın iç işlerine karışması ve Romanya'nın bağımsızlığına yönelik dış kaynaklı tecavüz konulu bir televizyon konuşması yaptı. Resmî medyadan bilgi alamayan halk, Temeşvar Olayları'nda yaşananları, Amerika'nın Sesi ve Özgür Avrupa radyosu gibi dış kaynaklardan öğrendi. Ertesi gün düzenlenen gösteri, ulusal medya tarafından, Çavuşesku'nun Varşova Paktı güçlerinin Çekoslovakya'nın işgalini kınayan konuşmasını destekleyen bir şeymiş gibi sundu. Devrim Meydanı'ndaki bu gösteri, bir çatışmaya dönüştü. Silahsız isyancıların barikatları meydandan kaldırıldı ve yüzlerce kişi tutuklandı.

Çatışmalar tüm büyük kentlere sıçradı. Savunma Bakanı Vasile Milea'nın şüpheli ölümü sonrasında Çavuşesku, Politik Yönetim Komitesi'ni toplayarak ordu liderliğini kendi üzerine aldı ve halkın önünde bir konuşma yaptı. Halkın baskısı sonucu konuşma yaptığı binadan helikopterle kaçtı. Fakat polis tarafından yakalandı ve yargılanmaya başladı. İdama mahkûm edilmek suretiyle 25 Aralık 1989'da kurşuna dizildi.