Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Elizabeth Bathory

Elizabeth Bathory


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Seri katiller

Elizabeth Bathory Yazıcıya Gönder
Kontes Elizabeth Bathory de Ecsed, 7 Ağustos 1560'ta, Macaristan Krallığı'nın Nyirbator şehrinde, soylu bir ailede doğdu. Babası Baron IV. George Bathory, annesi Barones Anna Bathory'di. Çocukluğu Ecsed Kalesi'nde geçti. Protestan olarak yetiştirildi. Latince, Almanca, Macarca ve Yunanca öğrendi.

1575'te Ferenc Nadasdy'le evlendi. Nadasdy Macar ordusunun başkomutanı oldu ve Osmanlı Devleti'yle savaştı. Elizabeth Bathory ise kocasının yokluğunda iş ve idareyle meşgul oldu. Hatta idaresini ele aldığı bölgeyi düşman işgaline karşı savundu. Ferenc Nadasdy Ocak 1604'te öldü. Kocasının ölmesiyle beraber Bathony'nin işlediği cinayetler gün yüzüne çıkmaya başladı.

1610'da Kral II. Matthias, Elizabeth Bathory'nin suçlarını araştırması için Gyorgy Thurzo'yu görevlendirdi. Thurzo, Bathony'nin yaşadığı kalenin civarında yaşayan tanıkların yazılı ifadelerini toplamaya başladı. 1611'de bu araştırmaya yönelik üç yüzün üzerinde tanık bulundu. Bathory'nin ilk kurbanları, yaşları 10 ila 14 arasında değişen hizmetçi kızlardı. Bathory, hizmetkârlarıyla beraber altı yüzün üzerinde kızı işkenceden geçirip öldürmüştü.

Bathory ve hizmetkârları Aralık 1609'da yakalandı. Bathory'nin yakalanıp yargılanması kamusal bir skandal hâlini aldı. Davalar Ocak 1611'de görüldü. Hizmetkârların üçü idam edildi, geri kalanı tutuklandı. Bathory ise Cachtice Kalesi'ne hapsedildi. Mallarına devletçe el konuldu. Dört yıl bu hücrede kaldı. 22 Ağustos 1614'te öldü.

İşlediği cinayetlerin bir sebebinin, akraba evliliğinden doğduğu için geçirdiği epilepsi krizleri olduğu, diğer sebebininse ailesi tarafından şiddet görerek yetiştirilmekten kaynaklandığı belirtilmektedir; fakat buna dair kesin bir delil bulunmamaktadır.