Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ebu Cehil

Ebu Cehil


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Tarihî kişilikler

Ebu Cehil Yazıcıya Gönder
570'li yıllarda Mekke'de doğdu. Asıl adı Amr bin Hişam'dır. Kureyş kabilesinin Mahzûm koluna mensuptur. Kendi kabilesinde Ebu'l-Hakem (Bilgeliğin Babası) olarak bilinmesine rağmen, ismi, İslam düşmanlığı sebebiyle, Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından Ebu Cehil (Cehaletin Babası) olarak değiştirilmiştir.

Ebu Cehil ticarette nüfuz sahibi olan, zengin bir adamdı. Dârünnedve üyesiydi; fakat başından beridir Müslümanlara karşıydı. Bu karşıtlığın sebebi, Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kendi kabilelerinden olmamasıydı. Bu doğrultuda İslam'ın gelişmesini engelleyecek şekilde çalıştı. Müslümanları itibarsızlaştırmakla, iflas ettirmekle ve dövmekle tehdit etti. Hatta birçok Müslüman'ı işkenceden geçirdi. Ammâr'ın annesi Sümeyye, işkencede şehit oldu.

Ebu Cehil, Kâbe'de namaz kılan Hz. Muhammed (s.a.v.)'in üzerine deve leşi attırdı. Hicretini engellemek içinse Hz. Muhammed (s.a.v.)'e suikast girişiminde bulundu.

Ebu Cehil, Bedir Savaşı'nda ensardan Afrâ'nın oğulları Muâz ve Muacciz tarafından 624'te öldürüldü. Cesedi Bedir'deki kör kuyulardan birine atıldı.

Ebu Cehil'in dört eşi ve yedi çocuğu vardır. Annesi Esma bint Muharribe, Müslümanlığı kabul etmiştir. Ebu Cehil'in oğullarından İkrime ise Mekke'nin fethinden sonra Müslüman olmuş ve hem vali hem de kumandan olarak İslam'a hizmet etmiştir.