Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Delphine LaLauire

Delphine LaLauire


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Seri katiller

Delphine LaLauire Yazıcıya Gönder
Marie Delphine Macarty, 19 Mart 1787'de, ABD'nin New Orleans eyaletinde doğdu. İrlanda'dan 1730'larda göçen bir ailenin kızıdır.

Üç evlilik yaptı. Haziran 1800'de yüksek rütbeli bir subay olan Don Ramon de Lopez Angulo'yla evlendi. Kocası 1804'te İspanya'ya çağrıldı ve orada öldü. LaLauire Haziran 1808'de bankacı, tacir ve hukukçu Jean Blanque ile evlendi. Bu evlilikten dört çocuğu oldu. İkinci kocası ise 1816'da öldü. Üçüncü evliliğini, Haziran 1825'te, fizikçi Leonard Louis Nicolas LaLurie'yle yaptı. Bu evliliğinden de iki kızı oldu. LaLaurie, 1831'de, Royal Street 1140 numarada yer alan üç katlı bir malikane satın aldı ve oraya taşındı. Böylelikle New Orleans sosyetesinin merkezinde yer almaya başladı. Kocasından 1834'te ayrıldı.

Delphine LaLaurie, New Orleans sosyetesinde adından söz ettiren biriydi. Zengin adamlarla evlenmesi bu şöhretini pekiştirdi. Birçok New Orleans sosyoeliti gibi o da birkaç siyahi köle satın aldı. Fakat LaLauire, bu dönemde, kölelerine işkence yapıp onları öldürmeye başladı. Kölelerden birini beslemeye çalıştığı için kendi kızlarını dövdü. Tanıklar LaLauire'nin kölerine toplum içindeyken nazik davrandığını belirtmekteydi. Başka bir tanık, genç bir kölenin çatıdan düşüp öldüğünü söyledi. Bu ölüm, LaLauire'nin saçlarını tarayan Lia adlı küçük bir kızın, hanımının canını istemsizce acıtması üzerine alacağı cezadan kaçarken çatıdan düşmesi şeklinde yorumlandı. Bu kaza, LaLauire hakkında soruşturma açılmasına yol açtı ve LaLauire'nden dokuz kölesini azat etmesi istendi.

10 Nisan 1834'te LaLaurie malikanesinin mutfağında bir yangın çıktı. Yangına müdahale eden ekipler, mutfakta, yetmiş yaşında siyahi bir kadın buldu. Kadın ocağın altına zincirlenmişti. Kadın, hanımı LaLauire'nin kendisine vereceği cezadan korktuğu ve intihar etmek için yangını kendisinin başlattığını, malikanenin en üst katına giden kölelerin geri gelmediğini belirtti. Ekipler araştırma yapmayı sürdürdü ve tavan arasında işkence edilmiş ve öldürülmüş yedi siyahi köleye rastladı. Köleler birkaç aydır bu odada tutulmaktaydı.

Bu durumdan haberdar olan kent halkı LaLauire'nin malikanesine saldırdı. İşkence görmüş köleler herkes tarafından görülmesi için yerel hapishaneye götürüldü.

LaLauriye hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Bunun üzerne LaLaurie önce Alabama'ya, sonra Paris'e kaçtı. Paris'teki hayatına ve nasıl öldüğüne dair bilgi yoktur. Fransız arşivlerine göre ölüm tarihi 7 Aralık 1849'dur.

LaLauire'nin hayatı popüler kültür malzemesi olarak pek çok kez kullanıldı. Amerikan TV dizisi Amerikan Horror Story'nin sekizinci sezonun onuncu ve son bölümü, LaLauire'nin hayatından esinlenerek çekildi ve 2018'de gösterime girdi. Amerikalı aktör Nicholas Cage, LaLurine malikanesini 2007 yılında 3.45 milyon dolara satın aldı.