Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Charles Taylor

Charles Taylor


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Devlet başkanları Siyasetçiler

Charles Taylor Yazıcıya Gönder
Charles McArthur Ghankay Taylor, 28 Ocak 1948'de, Liberya'nın Monrovia başkentinin Arthington kasabasında doğdu. Newman Okulu'na gitti. 1977'de ABD'de, Bentley Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Taylor, Liberya'da yapılan 12 Nisan 1980 Darbesi'ni destekledi. Devlet Başkanı William Tolbert iktidardan indirildi ve öldürüldü. Yerine Liberya Silahlı Kuvvetler Başçavuşu Samuel Doe geçti. Taylor, Genel Hizmetler Ajansı'nın genel direktörü yapıldı. 1983'te zimmetine bir milyon dolar geçirdiği için görevinden alındı. ABD'ye gitmesine rağmen Mayıs 1984'te tutuklandı.

Eylül 1985'te hapishaneden kaçtı ve Libya'ya geldi. Muammer Kaddafi tarafından eğitilen gerilla kuvvetlerine katıldı. Libya'dan da ayrıldı ve Fildişi Sahili'ne gitti. Orada Liberya Ulusal Vatanperver Cephesi'ni kurdu.

1989'da Kaddafi tarafından fonlanan bir ordu kurdu ve bu orduyla Doe rejimini yıkmak için Fildişi Sahili'nden Liberya'ya gitti. Böylelikle Liberya İç Savaşı'nın ilki başlamış oldu. 1990'da Taylor'ın kuvvetleri ülkenin geneline hâkim oldu. Fakat bu iç savaş, etnik bir çatışmaya dönüştü. Yedi gruba bölünen yerli Liberyalılarla Amerikalı Liberyalılar, Liberya kaynakları için savaşmaya başladı.

İç savaş 1996'da sona erdi. Taylor 1997 seçimlerinde devlet başkanlığına aday oldu. Bu seçim Birleşmiş Milletler Liberya'yı İzleme Komisyonunca takip edildi. Taylor seçimleri %75'le kazandı. Uluslararası kuruluşların, seçimlerin adil ve özgür bir şekilde yapıldığını açıklaması, Taylor'a duyulan güveni artırdı.

Taylor başa geldikten sonra, Liberya Silahlı Kuvvetlerinde yer alan ve Kran kökeninden gelen 2.400 ila 2.600 personeli görevden aldı. Onların yerine, Liberya Ulusal Polisi teşkilâtında altında görev alan ve kendisine ait olan Anti Terörist Ünite'yi kurdu.

1999'da, kuzey Liberya'da, Taylor'a karşı, Demokraside Birleşmiş Liberyalılar adlı bir grup isyan etmeye başladı. Bu isyan, Liberya İç Savaşı'nın ikincisini tetikledi. Bu grup 2003'te kuzey Liberya'yı ele geçirdi. Güney Liberya'da ise Liberya Demokrasi Hareketi adlı bir grup ortaya çıktı ve kısa sürede başarılı olmaya başladı. Taylor, Sierra Leone'daki Birleşmiş Devrimci Cephe Lideri Sam Bockarie'yi öldürdü. Sierra Leone Savaş Suçları Mahkemesi, 7 Mart 2003'te Taylor'ı suçlu buldu. Taylor'ın istifası istendi. Taylor istifa etti ve Nijerya'ya kaçtı.

2003'te, ABD Kongresi, Taylor'ın yakalanması için iki milyon dolarlık bir ödül koydu. Taylor aynı yıl İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başlandı. Nijerya Hükûmeti ancak Liberya halkının Taylor'ın geri dönmesini istemesi durumunda Taylor'ı teslim edeceklerini açıkladı.

Mart 2006'da, Liberya'nın yeni devlet başkanı Ellen Sirleaf, Taylor'ın teslim edilmesini istedi. Fakat Taylor kaçmayı başardı. Liberya'da yakalandı ve savaş suçundan 2007'de yargılanmaya başladı. 2012'de elli yıl hapse mahkûm edildi.