Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Auguste Pinochet

Auguste Pinochet


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Başkanlar

Auguste Pinochet Yazıcıya Gönder
Augusto José Ramón Pinochet Ugarte, 25 Kasım 1915'te, Valparaiso'da doğdu. İlkokul ve ortaokuldan sonra, 1931'de, Santiago'daki askerî bir okulda öğrenim gördü. Askerî coğrafya odaklı bir eğitim aldıktan sonra teğmen oldu. 1937'de Chacabuco alayına, 1939'da da deniz teğmeni olarak Maipo alayına, garnizon kurmaya gönderildi. 1940'ta Piyade Okulu'na döndü. 1943'te Lucia Rodriguez'le evlendi.

1945'te Carampangue alayına atandı. Üç yıl sonra Şili Savaş Akademisi'ne girdi. Eğitiminden sonra, 1951'de, Genelkurmay Başkanlığında görev aldı. Savaş Akademisi'nde askerî coğrafya ve jeopolitik derslerini öğretti. 1953'te Rancagua alayına gönderildi. Şili Savaş Akademisi'ne profesör olarak atanınca Santiago'ya geri döndü.

1956'da Pinochet ve bir grup subay, askerî bir görev için seçildi ve Quito'daki Ecuador Savaş Akademisi'ni organize etmekle görevlendirildi. Pinochet Quito'da dört buçuk yıl kaldı ve bu dönemde jeopolitik, askerî coğrafya ve askerî istihbarat dersleri verdi. 1963'te Savaş Akademisi Başkan Yardımcısı oldu.

Ağustos 1973'te, Başbakan Salvador Allende tarafından Şili Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı yapıldı. Eylül 1973'te Şili Silahlı Kuvvetleri, Allende Hükûmeti'ne darbe teşebbüsünde bulundu. Başbakan Allende intihar etti. Pinochet bu darbe kumpasının başındaydı. Ordunun başkumandanıydı. Darbeden sonra askerî bir cunta rejimi başladı. Bu cunta rejiminin oluşmasında ABD'nin müdahalesi olduğu iddia edildi.

Pinochet, askerî cuntada Kara Kuvvetlerinin, Jose Merino Deniz Kuvvetlerinin, Gustavo Leigh Hava Kuvvetlerinin, Cesar Mendoza ise Ulusal Polis Teşkilatı'nın başında yer aldı. Anayasa askıya alındı. Meclisin görev yapması engellendi. Sansür ve soğaka çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Tüm partiler yasaklandı, tüm politik gösteriler durduruldu. Pinochet 17 Aralık 1974'te başbakan olana kadar bu yasaklar devam etti.

Pinochet kendi kuvvetini artırarak başbakan oldu. Gustavo Leigh, Pinochet'in politikalarına itiraz etmeye başlayınca 1978'de emekli edildi.

Pinochet 11 Eylül 1980'de bir anayasa referandumu düzenledi. Amaç, 1925 Anayasası'nın yerine yeni bir anayasa getirmekti. Bu anayasa, Piopchet'in kuvvetini artıracaktı. Yeni Anayasa %67 oyla kabul edildi. Pinochet başbakan oldu.

Muhalefet bastırıldı. Ekonomi serbest piyasaya açıldı. Allende döneminde varlıklarına el konulan yabancı maden şirketleri ülkeye geri davet edildi. Kamu şirketleri satıldı. Eğitim ve emeklilik sistemi özelleştirildi. Sanayideki millîleştirme durduruldu. Şirketler ve topraklar eski sahiplerine iade edildi. ABD'nin desteğiyle "Chicago Boys" adlı bir grup genç, ekonomist olarak Şili'ye gönderildi. Bu serbest ekonomik model, eşitsizliğin yayılmasına ve fakirliğin artmasına sebep oldu. İşçi maaşları azaldı, çalışma şartları kötüleşti.

Ülkede protestolar yapılmaya başlandı. 1985'te Komünist Parti'den üç kişinin öldürülmesi neticesinde Ulusal Polis Teşkilatı'nın başında olan Cesar Mendoza istifa etti.

1988'de yeni bir referandum yapıldı. Pinochet bu seçimleri %44'le kaybetti. Koalisyon kuruldu. Bir sonraki sene bir referandum daha yapıldı ve aday Patricio Aylwin seçimleri %55'le kazandı. Pinochet iktidardan ayrıldı ve Başkumandan oldu. Bu görevi 1998'e kadar yerine getirdi.

Pinochet, İspanyol Sulh Hâkimi Baltasar Garzon tarafından, insan hakları ihlali gerekçesiyle, 1998'de, Londra'da tutuklandı. İngiltere Hükûmet'i Pinochet'i Mart 2000 yılında teslim etti. Pinochet Şili'ye döndü ve yargılanmaya başlandı. 10 Aralık 2006'da, 91 yaşında, tedavi gördüğü hastanede öldü.