Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ashin Wirathu

Ashin Wirathu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Silahlı eylemciler

Ashin Wirathu Yazıcıya Gönder
10 Temmuz 1968'de Myanmar'ın Mandalay Bölgesi'nin Kyakuse şehrinde doğdu. Rahip olmak için 14 yaşında okulu bıraktı. 2001'de 969 Hareketi'ne katıldı. Bu hareketle tanındı ve İslam'ın Myanmar'da genişlemesini engellemeyi amaçlayan bu hareketin en büyük savunucusu oldu.

Wirathu, İslam karşıtı vaazları yüzünden 2003'te yirmi beş yıl hapse mahkûm edildi; ama 2012'de, diğer politik mahkûmlarla beraber serbest bırakıldı. 2011'deki hükûmet reformundan itibaren, başta YouTube olmak üzere farklı sosyal medya kanallarında aktif olmaya başladı. Facebook, Wirathu'nun sayfasını, insanları kötüleyen nefret dolu dinî sözleri sebebiyle yasakladı.

2012'den itibaren, Başkan Thein Sein'ın Rohingya Müslümanlarını başka ülkelere sürme planını desteklemek için Mandalay'da, keşişler arasında bir kampanya başlattı. Bir ay sonra, Arakan Eyaleti'nde şiddet gösterileri yapıldı. Bu gösterilerde 14 kişi öldü ve birçok ev ve iş yeri yakıldı. Bu olay sonrasında Times dergisi, 20 Haziran 2013 sayısında, Wirathu'yu 'Budizm Terörünün Yüzü' manşetiyle kapağa taşıdı. Müslümanların bu kapaktan sonra kendisini 'Burma Bin Ladin' olarak etiketlediğini iddia etti.

Wirathu, 21 Temmuz 2013'te bombalı bir saldırıya maruz kaldı fakat ölmedi. Budistlerle Müslümanların evlenmemesi ve Müslümanların iş yeri açmaması için çağrıda bulundu.

Mandalay'ın Myawaddy Sayadaw Manastırı'ndan Arriya Wuttha Bewuntha, Wirathu'nun sözlerinde nefrete kaçtığını ve bu durumun Buda öğretisinde olmadığını, Buda'nın herkesi eşit gördüğünü ve insanları dinî yaşamlarıyla yargılamadığını söyledi.

Ayeyarwady Bölgesi Hükûmeti, Mart 2017'de Wirathu'nun kendi bölgeleri içinde vaaz vermesini yasakladı.