Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Adnan Oktar

Adnan Oktar


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: İş insanları Televizyoncular

Adnan Oktar Yazıcıya Gönder
2 Şubat 1956'da, Ankara'da doğdu. Kamuoyunda 'Adnan Hoca' olarak da bilinmektedir. Hazırladığı kitaplarda kullandığı ad 'Harun Yahya'dır.

İlk ve ortaöğrenimini Ankara'da gördü. Ortaokulu Cebeci'de, liseyi Kurtuluş'ta okudu. 1979'da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümüne girdi. Bu bölümü bitirmeden İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Tarih Bölümünde öğrenim görmeye başladı. Daha sonra bu bölümü de yarıda bıraktı.

Temmuz 1991'de kokain kullandığı iddiasıyla Oktar'a dava açıldı. Oktar davadan Şubat 1994'te beraat etti.

1993'te Eskişehir Hava Hastanesi'nden aldığı 'askerliğe elverişli değildir' raporuyla askerlikten muaf tutuldu. Oktar, paranoid şizofreni hastası olduğuna dair yedi farklı hastaneden rapor aldı. 18 Ağustos 2000'de ise bedelli askerlikten yararlandı ve askerlikten terhis edildi.

Hz. Harun ile Hz. Yahya'nın adlarını birleştirerek, 'Harun Yahya' takma adıyla çok sayıda biyolojik evrim karşıtı kitap hazırladı. 1986'da çıkan "Yahudilik ve Masonluk" adlı kitabıyla Oktar, Türkiye'deki Yahudilerin ve masonların amacının Türk halkının ruhsal, dinsel ve ahlaki değerlerini bozmak olduğunu iddia etti. 'Yaratılış Atlası' adlı kitabı Fransızcaya ve İngilizceye tercüme edildi ve on binlerce kopyası Avrupa ve ABD'deki birçok okul, üniversite ve araştırma enstitüsüne gönderildi. İnternet siteleri, televizyon programları ve CD gibi değişik basın araçları üzerinden de yayın yapan Adnan Oktar, Mehdilik, Mehdi devri, evrim, yaratılış, ahir zaman, Mesih, Hz. İsa'nın dönüşü gibi konularda yayınlar yapmaya başladı. Adnan Oktar âlim değil, cahil ve sıradan bir kişi olduğunu, bu konuları öğrenerek toplumla paylaşmak ve toplumun gündemine getirmek istediğini ifade etti. Oktar, mehdilik iddiasıyla da gündeme geldi ama bir röportajında bu iddiayı reddetti.

Kasım 1999'da, içlerinde Adnan Oktar'ın da bulunduğu, Bilim Araştırma Vakfı'na mensup seksen beş kişi gözaltına alındı. Adnan Oktar çete oluşturmak ve tehditle menfaat sağlamak suçlamasıyla dokuz ay tutuklu kaldı.

Kasım 2005'te, Adnan Oktar ve bir grup müridi hakkında açılan "çıkar amaçlı örgüt kurma" davası zaman aşımı nedeniyle Kasım 2005'te düşürüldü. Bu karar Yargıtay 8. Ceza Mahkemesi tarafından bozuldu. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi Oktar hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Mayıs 2008'de Adnan Oktar, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2013 yılında A9 kanalında, canlı yayında mason oldu.

Temmuz 2018'de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Oktay Babuna ve yüz yetmiş altı kişiyle beraber, "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "çocukların cinsel istismarı", "cinsel saldırı", "siyasi ve askerî casusluk", "rüşvet ve resmî belgede sahtecilik", "tehdit", "şantaj", "özel hayatının gizliğini ihlal" ve "kişisel verilerin kaydedilmesi" gibi otuz ayrı suçtan gözaltına alındı. Oktar'ın olduğu iddia edilen villada ve A9 TV stüdyosunda da aramalar yapıldı. Elliden fazla silah, çelik yelek, zırhlı araç ve tarihi eser ele geçirildi. Tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilen Adnan Oktar, daha sonra Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi. Tüm mal varlığına el konuldu.