Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Güner Sümer

Güner Sümer


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sinema - Tiyatro Oyuncular

Güner Sümer Yazıcıya Gönder
10 Mart 1936'da Ankara'da doğdu. Edebiyatçı Adalet Ağaoğlu'nun kardeşidir. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara TED Koleji'nde tamamladı. Lise yıllarında Ahmet Oktay, Yılmaz Gruda, Bekir Çiftçi, Ülkü Arman ve Ferit Edgü'yle birlikte 'Mavi Dergi' adlı bir dergi çıkardı. Sümer bu dergide oyun ve hikâyeler yazdı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1960'ta bırakıp Paris'e gitti. Aktör Charles Dullin'den tiyatro eğitimi aldı. Halkların Ulusal Tiyatrosu'nda aktör Jean Vilar'dan, Fransa Tiyatrosu'nda da aktör Jean-Louis Barrault'dan yönetmenlik eğitimi aldı ve onlara asistanlık yaptı.

1962'de Ankara'ya döndü. Ankara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu'nda, Sahne Z'de ve Arena Tiyatrosu'nda çalıştı. Hem yazarlığını hem de yönetmenliğini yaptığı 'Bozuk Düzen' adlı oyunu, Ankara Tiyatrosu'nda haftalarca oynandı. 'Yarın Cumartesi' adlı oyunuyla Ankara Sanat Sevenler Derneği tarafından 1965'te 'En İyi Yönetmen' seçildi. 'Bozuk Düzen' piyesi Haldun Dormen tarafından 1966'da, 'Yarın Cumartesi' piyesi ise Bilge Olgaç tarafından 1988'de sinemaya aktarıldı. 'Bozuk Düzen' filmi 1966 Altın Portakal Film Festivali'nde 'En İyi Film', 'En İyi Senaryo' ve 'En İyi Erkek Oyuncu' ödüllerini kazandı.

1964'te, Paris'te tanıştığı yazar Tezer Özlü'yle evlendi. Asaf Çiğiltepe‘nin 1967'deki ölümünden sonra Ankara Sanat Tiyatrosu'nu yönetti. Gazetelerde telif ve uyarlama fotoromanlar yayımladı. Tezer Özlü'den 1968'de boşandı. 1975'te oyuncu Suna Selen'le evlendi. Bu evliliğinden Sinan Sümer adlı bir oğlu oldu. 27 Nisan 1977'de öldü.

Toplamda dört filmde oynadı: Diyet (1974), Esir Hayat (1974), Kartal Yuvası (1974), Kapıcılar Kralı (1976).