Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Elaine Scarry

Elaine Scarry


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Elaine Scarry Yazıcıya Gönder
Amerikalı eleştirmen, İngiliz ve Amerikan Dili ve Edebiyatı profesörü, düşünür. 1946'da New Jersey'de doğdu. Berlin İleri Çalışmalar Enstitüsü, Stanford Davranış Çalışmaları Merkezi. Getty Center ve Yale Hukuk Fakültesi'nde çalıştı. Halen Harvard Üniversitesi'nde Walter M. Cabot Estetik ve Genel Değer Teorisi Profesörü unvanıyla, Temsil Kuramı, Fiziksel Acının Dili ve Sanatta Sözel ve Maddi Oluşum Yapısı, Bilim ve Hukuk başlıklı dersler vermektedir.

Scarry'nin ilgi ve çalışma alanları roman ve şiir eleştirisiyle sınırlı değildir. İlk kitabı Body in Pain: The Making and Unmaking of the World (1985, Acı Çeken Beden: Dünyanın Kuruluş ve Çözülüşü), Uluslararası Af Örgütü tarafından insanın bir başkasına kasten fiziksel acı vermesi, yani işkence alanındaki standart çalışma kabul edilmektedir. Scarry, işkence ve savaşı analiz ettiği bu hacimli kitabın büyük bölümünde edebi-olmayan metinleri, işkence mağdurlarının mektup ve tanıklıklarını, tıbbi vaka anlatılarını, asker günlüklerini, mahkeme kayıtlarını, silah kullanma kılavuzlarını vs. Hardy ya da Flaubert'in bir romanın analizi ve yorumu yaparken sergilediği bir titizlik ve yöntemlilikle inceler. Scarry yazdığı kitap ve makalelerde siyasi meselelerle ilgilenmeyi hep sürdürmüş, estetik ile adalet arasındaki ilişki, ulusal savunma, 11 Eylül gibi konularda yazmıştır.

Scarry siyaset ve hukuk sorunları kadar bilimle, özellikle bilişsel psikoloji ve sinirbilim alanlarındaki gelişmelerle de yakından ilgilenir. Bu alanlarda elde edilen verileri edebiyat alanına çok özgün bir biçimde taşıyıp okurların edebiyat eserlerinde betimlenen sahneleri zihinlerinde nasıl canlandırabildiklerini incelediği Dreaming by the Book (1999, Kitapla Hayal Etmek) kitabıyla, 2000 yılında en iyi edebiyat eleştirisi kitabı alanında verilen Truman Capote ödülünü kazanmıştır.

Diğer Eserleri: Literature and the Body (1988, Edebiyat ve Beden), Resisting Representation (1994, Temsile Direnmek), On Beauty and Being Just (1999, Güzellik ve Adil Olmak Üzerine) ve Who Defended the Country? A New Democracy Forum on Authoritarian versus Democratic Approaches to National Defense on 9/11 (2003, Ülkeyi Savunan Kimdi? 11 Eylül Sonrası Otoriter ve Demokratik Ulusal Savunma Yaklaşımları Üzerine Yeni Bir Demokrasi Forumu). Ayrıca Fins de Siècle (1995) ve Daniel L. Schahter'le birlikte Memory, Brain and Belief (2002, Bellek, Beyin ve İnanç) adlı kitapların editörlüğünü yapmıştır.

Elaine Scarry kitapları