Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Dilaver Cebeci

Dilaver Cebeci


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Dilaver Cebeci Yazıcıya Gönder
(1943 - 2008): Yazar, şair. Gümüşhane'ye bağlı Kelkit ilçesinin Dayısı köyünde doğdu. Ailesinin Kırıkkale'ye göçmesi üzerine ilkokulu orada tamamladı. Ortaokulu Merzifon ve Mersin askerî okullarında, Kırıkkale'de başladığı liseyi Erzincan'da okudu. A.Ü. İlahiyat Fakültesini bitirdi (1970). Aydın'da öğretmenlik ve Halk Eğitimi başkanlığı, İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsünde öğretim görevliliği, Diyanet İşleri Başkanlığında neşriyat uzmanlığı, Üsküdar Kız Lisesinde öğretmenlik yaptı.

İ.Ü. İktisat Fakültesinde iktisat tarihi yüksek lisansı ve sosyoloji doktorasını tamamladı. Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu.

İlk şiiri 1965 yılında Defne dergisinde çıktı. Şiirleri, hikâyeleri, mensureleri ve mizahî yazıları Devlet, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Güney Su, Ortadoğu, Hergün, Yeni Düşünce, Ayrıntılı Haber, Türkiye dergi ve gazetelerinde yayınlandı.

Dilaver Cebeci, millî ve tarihî motiflerle bezeli lirik şiirleriyle tanınır. Edebiyatımıza "Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi" mizahî tipini kazandırdı. Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla yazdığı yazılarında Türk sosyal hayatına bir 16. yüzyıl Osmanlı vatandaşı gibi bakarak, bu hayatın Türk kültürüne yabancı yönlerini lâtif bir üslûpla hicvetti.

Edebiyatımızda uzun ve hikâyemsi mensure türünü denedi ve bu denemelerinde millî romantizmi vermeye çalıştı. Mustafa Yıldızdoğan'ın bestelediği "Türkiyem" şiirini de o yazmıştır.

Şiirleri: Hun Aşkı (1972; ikinci baskısında mensurelerini ekledi, 1984), Şafağa Çekilenler (1984), ... Ve Sığınırım İçime (1992), Kandahar Dağlarında Sabah Namazı (Kendi sesinden kaset, 1992), Sitare (1997), Asra Yemin Olsun ki... (2000), Bütün Şiirleri (2003). Mensureleri: Mavi Türkü (1983). Mizahî yazıları: Devrannâme (Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla, 1983), Seyrannâme (1997). Oyunu: Büyü (1984). Gezi notları: Men Kazanga Baramen (Tataristan seyahati, 2000). İncelemeleri: Tanzimat ve Türk Ailesi (1993), Türk'e Dair (2001). Çocuk kitapları: Azak'ın Denizaltıları (Evliya Çelebi'den, 1990), Bahadır Giray'ın Mektubu (Evliya Çelebi'den, 1993). Ders kitabı: Din Bilgisi (Ortaokul III) (1981).

Dilaver Cebeci kitapları