Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Audrey Hepburn

Audrey Hepburn


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular

Audrey Hepburn Yazıcıya Gönder

Oyuncu Audrey Hepburn, 4 Mayıs 1929 tarihinde Belçika'da doğdu. Annesi Hollandalı bir barones, babası zengin bir İngiliz bankacıydı. Bir bale okuluna yazıldı ve bir süre sonra modellik yapmaya başladı.

Oyuncu olabilmek için İngiltere'ye giden Hepburn, ilk filmi "Young Wives Tale"da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı. Bu ilk filminde güzelliği ve zerafeti ile izleyen herkesin dikkatini çeken Hepburn hızlı bir yükselişe geçti.

"Monte Carlo Baby", "Lavender Hill Mob" ve "Secret People" gibi filmlerde oynadıktan sonra Hepburn, 1952 yılında rol aldığı "Roman Holiday" ile büyük başarı kazandı. Bir prensesi canlandırdığı "Roman Holiday" Hepburn'un ilk başrolüydü ve Gregory Peck ile birlikte rol aldığı film sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı. Bu ödül onu bir anda yıldız mertebesine yükseltti ve Hepburn hızını hiç kaybetmeden ard arda başarılı yapımlarda rol aldı.

1954 yılında usta yönetmen Billy Wilder'ın "Sabrina"sında ünlü oyuncu Humphrey Bogart ile rol alan güzel yıldız bu filminden bir Oscar adaylığı kazandı. Daha sonra Hepburn "War And Peace", "Funny Face", "Love in the Afternoon", "Green Mansions" ve "The Unforgiven" gibi filmlerde rol aldı. Kariyerinin bu kısmında dönemin en ünlü yönetmenleri ve aktörleri ile çalışan Hepburn çalıştığı herkesi kendine hayran bıraktı. Güzel yıldız daha sonra "My Fair Lady", "Breakfast at Tiffany's" ve "Wait Until Dark" gibi filmlerle büyük başarı kazandı. 1990 yılında oyunculuğu askıya aldı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı.

Audrey Hepburn, 20 Ocak 1993 tarihinde İsviçre'de bağırsak kanserinden öldüğünde 64 yaşındaydı. Hepburn'un mezarı şu an İsviçre'de bulunmaktadır.

Audrey Hepburn fotoğrafları

Audrey Hepburn resim 1 Audrey Hepburn resim 2 Audrey Hepburn resim 3

Haberleri

 

Onlar sinemanın ikon kadınları - 06.04.2010