Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Abdullah Bin Zeyd Bin Âsim

Abdullah Bin Zeyd Bin Âsim


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: İslam âlimleri

Abdullah Bin Zeyd Bin Âsim Yazıcıya Gönder

Meşhur kadın sahâbî Ümmü Umâre'nin iki oğlundan biri olduğu için İbn Ümmü Umâre diye şöhret buldu. Uhud Savaşı'nda Hz. Peygamber'i yakından savunarak onun takdirini kazandı. Abdullah ve ailesinin Uhud Savaşı'nda gösterdikleri kahramanlık, Hz. Peygamber tarafından bu ailenin cennettekendisine komşu kılınması niyazı ile mükâfatlandırılmıştır.

Abdullah, evine misafir olarak gelen Hz. Peygamberin burada abdest alıp namaz kılmasıyla onun abdest alma şeklini yakından görerek rivayet etmiş ve bu rivayetiyle de şöhret kazanmıştır. Abdest sırasında Hz. Peygamberin kulaklarını meshettiği, Abdullah'ın bu rivayetinden öğrenilmiştir. Sahîhaynda kırk sekiz hadisi bulunan Abdullah'tan kardeşinin oğlu Abbâd Bin Temîm, ayrıca Saîd Bin Müseyyeb ve Yahya Bin Umâre gibi muhaddisler hadis rivayet etmiştir.

Müseylime, Abdullah'ın kardeşi Habîb Bin Zeyd'i kendisinin peygamberliğine inanmadığı için uzuvlarını tek tek kestirmek suretiyle şehid etmişti. Kardeşinin intikamını almaya yemin eden Abdullah, Yemâme Savaşı'nda Vahşî ile birlikte Müseylime'yi öldürdü. Yezîd Bin Muâviye'nin kötü idaresinden bıkan Medineliler Abdullah Bin Hanzale'nin etrafında toplanıp Yezide karşı mücadele etmek üzere İbn Hanzale'ye biat ettikleri zaman Abdullah da oğulları Ali ve Hallâd ile birlikte bu mücadeleye katıldı ve Harre Vakası diye bilinen savaşta oğullarıyla beraber şehid oldu.