Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Belgin Doruk

Belgin Doruk


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular

Belgin Doruk Yazıcıya Gönder

Oyuncu Belgin Doruk, 28 Haziran 1936 tarihinde Ankara'da doğdu.

Türk sinemasının 'Küçük Hanımefendi' ismiyle anılan yıldızı Belgin Doruk, 1952'de ortaokul son sınıftayken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film'in açtığı yarışmayı Ayhan Işık ve Mahir Özerdem ile birlikte kazanarak sinemaya geçti ve ilk filmi olan 'Çakırcalı'nın Definesi'ni çevirdi.

1953'te yapılan güzellik yarışmasında Türkiye İkinci Güzeli seçildi. Türk sinemasının bir döneminde en çok film çeviren ve en çok sevilen oyuncu oldu.

Sinemada ilk çıkışını, 'Yeşil Köşkün Lambası' filmiyle yaptı. Zeki Müren'le birçok filmde başrol oynadı (1955'te 'Son Beste', 1959'da 'Kırık Plak', 1961'de 'Hep O Şarkı', 1962'de 'Bahçevan', 1963'de 'İstanbul Kaldırımları', 1964'de 'Hayat Bazen Tatlıdır').

1964 yılında Orhan Elmas'ın yönettiği 'Duvarların Ötesi' adlı filmde Tanju Gürsu ile başrolü paylaştı. Ayhan Işık ile iyi bir ikili oluşturdu ve birlikte çevirdikleri 'Küçük Hanımefendi' serisi çok tutuldu. Melodramların ve duygusal güldürülerin değişmez oyuncusu oldu.

1970'te yapılan 2. Adana Film Festivali'nde 'Yuvanın Bekçileri' filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı. 1975'ten sonra sinemadan ayrıldı.

Yönetmen Faruk Kenç ile evlenip boşandı, daha sonra yapımcı Özdemir Birsel ile evlendi.

Belgin Doruk, 26 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Belgin Doruk fotoğrafları

Belgin Doruk resim 1 Belgin Doruk resim 2 Belgin Doruk resim 3 Belgin Doruk resim 4