Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Patrick Swayze

Patrick Swayze


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer Oyuncular

Patrick Swayze Yazıcıya Gönder

Amerikalı dansçı, söz yazarı ve aktör Patrick Wayne Swayze 18 Ağustos 1952 tarihinde doğdu. “Ghost" filmindeki “Sam” rolüyle hafızalarda yer edindi.

20 yaşına kadar Houston'da yaşayan Swayze spor, bale ve okul oyunlarında aktörlükle ilgilendi. İki yıl boyunca jimnastikle uğraştı. 1972 yılında New York'a taşınıp bale okulundaki dans eğitimini tamamladı.

Swayze'nin ilk profesyonel işi "Disney on Parade" programında dansçı olmaktı. “Grease"in Broadway versiyonunda, bir kaç dizide oynadı. 1983 tarihli "The Outsiders" filmiyle tanınmaya başladı. 1985 tarihli “North and South” dizisinde ilk büyük başarısını yakaladı. 1987 tarihli “Dirty Dancing" filmindeki dans öğretmeni “Johnny Castle” rolü ile şöhret oldu. Swayze filmdeki rolüyle Altın Küre adaylığı kazandı.

En önemli filmi 1990 tarihli Demi Moore ve Whoopi Goldberg ile oynadığı “Ghost" oldu. 1991 yılında Keanu Reeves ile başarılı bir aksiyon filmi olan "Point Break"te oynadı ve People dergisi tarafından yılın yaşayan en seksi erkeği seçildi.

Swayze sakatlığından dolayı uzun süre filmlere ara verdi ve 2000 yılında Billy Bob Thornton ve Charlize Theron ile "Waking Up in Reno" ve Melanie Griffith ile "Forever Lulu"da oynadı. Sonraki çalışmaları 2001 yılındaki “Donnie Darko", 2004 yılında “King Solomon's Mines", 2007 yılında “Christmas in Wonderland", 2009 yılında “Powder Blue" oldu.

Patrick Swayze, 14 Eylül 2009 tarihinde öldü.

Patrick Swayze fotoğrafları

Patrick Swayze resim 1 Patrick Swayze resim 2 Patrick Swayze resim 3 Patrick Swayze resim 4