Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hüsnü Şenlendirici

Hüsnü Şenlendirici


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Magazin-Eğlence

Hüsnü Şenlendirici Yazıcıya Gönder

Klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici 15 Mart 1976 tarihinde Bergama, İzmir'da doğdu. 5 yaşında klarnet çalmaya başladı. 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü'ne girdi, iki yıl sonra okuldan ayrıldı. Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz'in o yıllardaki “Magnetic Band” grubu ile çalmaya başlayan Hüsnü, grupla birlikte yüzlerce festivalde Türkiye'yi temsil etti. Aynı zamanda, babası Ergun Şenlendirici'nin altı kişilik grubu Laço ile yurtdışında birçok önemli festivale de katıldı.

1996 yılında, askerdeyken Pozitif'ten gelen teklif sonrası New York'lu acid jazz, funk topluluğu Brooklyn Funk Essentials ile ortak bir albüm ve konser yapmak amacıyla Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan 13 kişilik Laço Tayfa'sını kurdu.

2000 yılında ise ilk solo albümü “Bergama Gaydası”nı Doublemoon etiketiyle çıkardı. “Bergama Gaydası”, Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtıldı. Ardından yurtiçi ve yurtdışı konserleri geldi.

Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen 'Anadolu Güneşi' projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu'nda Kubat ve Belkıs Akkale'ye Senfoni Orkestrası'na eşlik etti. Ayrıca Aya İrini'de Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile ve Adana Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler verdi.

Şenlendirici çeşitli TV dizi, film ve reklam müziklerine de imzasını attı. “Kent-Olips” reklam müziği, “Biz Size Aşık Olduk” bunlardan birkaçıdır.

Hüsnü Şenlendirici “Dünya altın klarnet” ödülünün de sahibidir.

Hüsnü Şenlendirici fotoğrafları

Hüsnü Şenlendirici resim 1 Hüsnü Şenlendirici resim 2

Haberleri

 

Bahar temizliği - 31.03.2010