Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ebru Gündeş

Ebru Gündeş


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Şarkıcılar Magazin-Eğlence

Ebru Gündeş Yazıcıya Gönder

Şarkıcı Ebru Gündeş 12 Ekim 1974 tarihinde İstanbul'da doğdu. Konfeksiyon işçisi olarak çalıştığı yıllarda sesi duyan bir tanıdığı vasıtasıyla Neşe Demirkat´a götürüldü. Neşe Müzik Yapım, o günlerde henüz kurulmadığı için Neşe Demirkat, Ebru Gündeş'in sesini değerlendirmeleri için Marş Müzik Yapım´ın o zamanki yöneticisi Koral Sarıtaş ve ünlü kemancı ve besteci Selçuk Tekay´a yönlendirdi. Gündeş, Marş Müzik Yapım´la anlaştı. Albüm hazırlıklarına başlamadan önce sahne tecrübesi kazanmak için Emel Sayın´a vokalistlik yaptı. Sanatçı, çok kısa sürede uyum sağlayarak ilk albümünün hazırlıklarına başladı.

1993 yılında 'Tanrı Misafiri' adlı ilk albümü piyasaya çıktı. Ebru Gündeş, ilk albümün ardından hemen ikinci albümün hazırlıklarına başladı ve ertesi yıl 'Tatlı Bela' yayınlandı. Bu albümle Gündeş, 1995 yılında 1. Kral TV Video Müzik Ödülleri´nde 'En İyi Kadın TSM Sanatçısı' ödülünü aldı

'Ben Daha Büyümedim' adlı üçüncü albümü 1995 yılında çıktı. Ebru Gündeş, 1996 yılında 2. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde TSM En İyi Kadın sanatçı ödülü ve Yılın En İyi Şarkısı ödülünü aldı.

'Kurtlar Sofrası' adlı dördüncü albümü 1996 tarihinde çıktı. Bu arada albümlerinin ismini taşıyan televizyon dizilerinde başrol aldı.

İki yıllık bir aranın ardından 1998 yılında 'Sen Allahın Bir Lütfusun' adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Bu albümle 1998 yılında 5. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde TSM En İyi Kadın sanatçı ödülünü aldı.

Ebru Gündeş 2000 yılında 'Dön Ne Olur' adını taşıyan albümü çıktı. Bu albümünün stüdyodaki tanıtımı sırasında , basın mensupları önünde beyin kanaması geçiren Ebru Gündeş, bir süre hastanede kaldı.

Gündeş, ardından sırasıyla “Ahdım Olsun" (2001), “Şahane" (2003), “Bize de Bu Yakışır" (2004), "Kaçak" (2006), "Evet" (2008) albümlerini yaptı.

Ebru Gündeş fotoğrafları

Ebru Gündeş resim 1 Ebru Gündeş resim 2

Haberleri

 

Ebru karakolluk oldu - 21.04.2010