Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Enver Salihoğlu

Enver Salihoğlu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Valiler Kaymakamlar

Enver Salihoğlu Yazıcıya Gönder

Enver Salihoğlu, 1954 yılında Trabzon’un Akçaabat İlçesi'nde doğdu. İlkokulu Derecik Köyü’nde, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi.

Bir süre İçişleri Bakanlığı’nda Mahalli İdareler Kontrolörü olarak çalıştıktan sonra 1978 yılında Maiyet Memurluğu'na (Kaymakam Adaylığı) geçti. Denizli’nin Çivril ve Kars’ın Göle İlçelerinde Kaymakam Vekilliği, Erzincan’ın Tercan Ağrı’nın Patnos ve Giresun’un Keşap İlçelerinde kaymakamlık, Ağrı'nın Patnos ilçesinde Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

1988 yılında Mülkiye Müfettişliği sınavını kazanarak Mülkiye Müfettişliği'ne atandı. Daha sonra Mülkiye Başmüfettişi oldu.

Mesleki incelemeler yapmak üzere 1997 yılında altı ay Belçika’nın Başkenti Brüksel’de bulundu. Çeşitli mesleki dergilerde kamu yönetimi ve özellikle yerel yönetimler üzerine çok sayıda makale ve incelemesi yayınlandı. Belediyelerin görev yetki ve sorumlulukları ile ilgili “Belediye Başkanlarına Cep Rehberi” adlı kitabı 2000 yılında,"Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması" isimli kitabı 2003 yılında, "4483 Sayılı Kanun ile Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Öncesi Aşamaya İlişkin Usul ve İşlemler"  (Dr. Selami DEMİRKOL ile birlikte) adlı kitabı 2005 yılında ve "Belediye Başkanları İçin Rehber" adlı kitabı ise 2005 yılında yayınlandı.

Mülkiye Başmüfettişi iken 30 Ocak 2003 tarih ve 2003/5221 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Rize Valiliği'ne atanan Vali Enver Salihoğlu 25 Eylül 2006 tarih ve 2006/10968 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gümüşhane Valiliği'ne atandı.

Fransızca bilen Enver Salihoğlu, Sabiha Salihoğlu ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Enver Salihoğlu hakkında yazılan kitaplar