Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Aytül Akal

Aytül Akal


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Aytül Akal Yazıcıya Gönder
Ben Kimim: 1952 yılında, İzmir'de doğup büyüdüm. 1971 yılında İzmir Amerikan Kız Koleji'ni bitirdim. 1999'da uzaktan eğitimle Washington International University'den mezun oldum ve 'Eğitim' dalında yüksek lisansımı yaptım.

Çok küçükken başladım yazı yazmaya - yazmak bir tutkuydu benim için. Çocukluğumdan bu yana, çeşitli dergilerde yazılarım ve röportajlarım yayınlandı. Yetişkinler için şiirler içeren ilk kitabım 'Kent Duygusu' 1981 yılında yayımlandı. 80'li yıllarda çocuklar için yazmaya başladım. İlk masal kitabım 'Geceyi Sevmeyen Çocuk' 1991 yılında yayımlandı. 1995'te iki yazar arkadaşım Aysel Gürmen ve Ayla Çınaroğlu ile birlikte, çocuk edebiyatına nitelikli yapıtlar kazandırmak amacıyla Uçanbalık Yayınları'nı kurduk ve çocuk kitaplarımızı yayımlamaya başladık.

Bu güne kadar 2 - 15 yaş grubundaki çocuklar için 100'e yakın kitap yazdım. Masallarla başlayan yazın serüvenimi öykü ve oyunlarla sürdürürken, ilkgençlik için serüven romanları (Süper Gazeteciler) yazdım. Yazar Mavisel Yener'le sürdürdüğümüz tek tema üzerine şiirleşmelerimizi, 'Mavi Ay', 'Kar Sesi' ve 'Denizin Büyüsü', karışık temalar üzerine şiirleşmelerimizi ise, 'Kuş Uçtu Şiir Kaldı' ve 'Şiirimi Kedi Kaptı' adlı şiir kitaplarında topladım. Bu kitapların, tasarım açısından da çocuk yazınını sıra dışı bir çizgiye taşıdığına inanıyorum.

Ayrıca yetişkinler için biri şiir (Kent Duygusu'1971), ikisi öykü (Beni Bırakma Hayat'99, İki Ucu Yolculuk'01 - Bilgi Yayınları) olmak üzere üç kitabım yayımlandı.

Dergi ve gazetelerde yazılarım, çocuk kitapları için tanıtım ve eleştirilerim, yazar, çizer ve çevirmenlerle röpotajlarım yayınlanıyor... Bazı öykü ve masallarım ders kitaplarında yer alıyor.

Amacım, ülkemizde çocuk edebiyatının standardını yükselterek çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak. Yazarlığımı, ortağı olduğum ticaret ve sanayi şirketindeki idari görevlerimle birlikte yürütüyorum. Evren ve Alper adlı iki harika oğlum var

YURT DIŞI ÇALIŞMALARI

'Sihirli Kapı' ve 'Mevsimler Kralı'nın Maceraları' adlı 8 resimli kitabım,

Avusturalya'lı yayıncı Writers Exchange E-Publishing tarafından basıma hazırlanmaktadır.

Bazı masallarım yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının ana dilini geliştirme projesi çerçevesinde. Hollanda Tilburg Üniversitesi Dil ve Edebiyat bölümü tarafından yayımlandı.

Savasta maddi-manevi zarar gören Irak'lı çocukların eğitimi ve desteklenmesi amacıyla İngiltere'de geliştirilen bir projenin sonucu olarak, Lines In The Sand (Kumdaki Çizgiler) adlı antoloji, 2003 yılı Haziran ayında İngiltere'de Francis Lincoln Yayınevi tarafından basıldı ve geliri Irak'lı çocuklara verilmek üzere Unicef'e bırakıldı. Projeye katkıda bulunmak üzere farklı ülkelerden eserlerini gönderen dünya sanatçıları arasından yalnızca 150 yapıt seçilerek antolojiye alındı. Sanatçıların savaşa karşı duruşunu yansıtan ve tüm dünyada Unicef aracılığıyla ve Amazon gibi büyük kitapçılar üzerinden siparişle satışa sunulan bu antolojide benim "The Quarrelsome Trees" (Kavgacı Ağaçlar) adlı masalım yer almaktadır.

Yurt dışında çeşitli kütüphanelerin web-sitelerinde biyografim ve bazi kitaplarımın tanıtımları yer almaktadır

Masallarım, Almanca-Türkçe olarak Almanya'da TALISA Kinderbuch-Verlag oHG tarafından basıldı.

Aytül Akal kitapları