Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ferit Ünal

Ferit Ünal


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Valiler Kaymakamlar Belediye başkanları

Ferit Ünal Yazıcıya Gönder

Ferit Ünal, 1932 yılında Niğde, Bor ilçesinde doğdu. İlk öğrenimini Ankara, orta öğrenimini ise Niğde ve Bor’da tamamladıktan sonra, Adana Erkek Lisesi'ni bitirdi ve bir süre S.B.F’de okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

Öğretmenlik, Gazete Yazı işleri Müdürlüğü, Maneir Şirketi Müdürlüğü, Ankara Ekmek Kombinası Müdürlüğü gibi çeşitli işlerde çalışan Ünal, 1960 yılında sırasıyla Ankara ili Maiyet Memurluğu, Güdül Kaymakam Vekilliği, Delice Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Avanos Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Hacıbektaş, Derinkuyu, Yusufeli Kaymakamlığı ve Artvin Vali Vekilliği görevlerinde bulundu.Daha sonra Bala Kaymakamlığı'na, oradan da Çubuk Kaymakamlığı'na atandı.

Çubuk Kaymakamlığı sırasında bir süre için Çubuk ve Akyurt Belediye Başkanlıkları görevini yürüttü.Daha sonra İçişleri bBkanlığı A.P.K Daire başkanlığına getirildi.ve A.P.K Genel Müdür Yardımcılığı'na kadar yükseldi.

Ferit Ünal Bakanlıktaki görevini beş yıl sürdürdükten sonra Ankara Vali Yardımcılığı'na atandı. 8 Şubat 1992 tarihinde terfien Aksaray Valisi olarak atandı.

Üç çocuk babası Ferit Ünal, 22 Nisan 2004 tarihinde vefat etti.