Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8835
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ali Seyfi Kurtbek

Ali Seyfi Kurtbek


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Milletvekilleri Bakanlar

Ali Seyfi Kurtbek Yazıcıya Gönder

Ali Seyfi Kurtbek, 1905 yılında Gelibolu'da doğdu. 1 Mart 1923'te Asteğmen rütbesiyle Viranşehir 14. Süvari Fırkası, 54. Alay, 3. Bölük Takım Komutanı olarak görev aldı. 27 Şubat 1925'te Gaziantep Cenup Hudut Komiserliği Mülhaklığı Tercümanlığı'na, 3 Temmuz 1926'da Viranşehir 54. Alay, 3. Bölük Takım Subaylığı'na atanarak, 1928 yılında Harp Akademisi'ne girdi.

24 Eylül 1931'de Kaynarca Süvari 2. Tümen, 13. Alay, 1. Bölük Takım Komutanlığı'na, 16 Nisan 1932'de Kurmay Yüzbaşılığa terfi etti. 22 Ağustos 1933'te Paris Ataşemiliterliği'ne görevlendirildi. 10 Haziran 1937'de Karaköse'de 1. Süvari Tümeni, 11. Alay, 2. Bölük Komutanlığı'na atandı. 10 Temmuz 1939'da Çorlu III. Kolordu 1. Şubeye atandı, 30 Ağustos 1939'da Kurmay Binbaşı rütbesine yükseldi. 29 Haziran 1940'ta Atina Ataşemiliterliği'ne görevlendirildi.

5 Mayıs 1941'de 1. Ordu İkmal Şubesi'ne, 24 Mart 1943'te 2. Süvari Tümeni 45. Alay Grup Komutanlığı'na, 23 Eylül 1943'te İstanbul 1. Müstakil Zırhlı Tugay 1. Alay 1. Tb. Komutanlığı'na, 7 Ağustos 1944'te Genelkurmay 4. Şube Müdürlüğü'ne atandı. 30 Ağustos 1944'te Yarbaylığa, 30 Ağustos 1948'de Albaylığa yükseldi. 7 Temmuz 1949'da Genelkurmay Başkanlığı Milli Seferberlik Dairesi Başkanı oldu. 3 Mart 1950'de emekliye ayrıldı.

IX. Dönem seçimlerinde Demokrat Parti'den Ankara Milletvekili seçildi. 11 Ağustos 1950'de I. Menderes Hükümeti'nde Ulaştırma, 10 Kasım 1952'de II. Menderes Hükümeti'nde Milli Savunma Bakanlığı'na getirildi.

X. Dönemde de Ankara'dan milletvekili seçildi. 1960 yılında Devlet Demiryolları İdare Meclisi Başkanlığı'na getirildi. 27 Mayıs müdahalesinde sorgulanıp serbest bırakıldı. 1965'te XIII. Dönemde Adalet Partisi'nden Sivas Milletvekili oldu.

Ali Seyfi Kurtbek, 27 Mart 1995 tarihinde vefat etti.