Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Fatih Akın

Fatih Akın


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer Yönetmenler

Fatih Akın Yazıcıya Gönder

Yönetmen, senarist ve yapımcı Fatih Akın 25 Ağustos 1973 tarihinde Hamburg'da doğdu. 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg) Görsel İletişim Bölümü'nden (Visuelle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı.

1995 yılında ilk kısa filmi “Sensin – Du bist es!"i yönetti ve bu filmle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı. Pek çok ödül kazanan “Getürkt" isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan “Kurz und Schmerzlos"u (Kısa ve Acısız) 1998 yılında çekti.

Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul'un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi “Im Juli" de pek çok ödül aldı. Ardından büyük bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı “Solino"yu çekti.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı “Duvara Karşı" (Head-On) isimli projesiyle Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazandı.

2005 yılında “Kebab Connection" isimli bir filmin senaristliğini üstlendi. Aynı yıl içerisinde “Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul" (İstanbul Hatırası) adlı belgeselin yönetmenliğini yaptı.

2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek, Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer aldı.

Ekim 2007'de "Yaşamın Kıyısında" filmi Türkiye'de gösterime girdi. 2008 yılında “Chiko" adlı filmin yapımcılığını, 2009 yılında “Soul Kitchen" adlı filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını, “Min dît" adlı filmib yapımcılığını ve “New York I Love You” adlı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendi.

Fatih Akın fotoğrafları

Fatih Akın resim 1 Fatih Akın resim 2