Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8835
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mustafa Hazım Dağlı

Mustafa Hazım Dağlı


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Milletvekilleri Başkanlar

Mustafa Hazım Dağlı Yazıcıya Gönder

Mustafa Hazım Dağlı, 1906 yılında Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde doğdu. İlköğrenimini aynı ilçede, orta öğrenimini Kastamonu Öğretmen Okulu'nda tamamladı.

13 Eylül 1928'de Pötürge Dumlupınar İlkokulu öğretmenliğine atandı. 1 Mayıs 1931'de istifa ederek görevden ayrıldı. 1 Eylül 1931 ile 31 Ekim 1932 tarihlerinde askerlik hizmetini tamamladı. 1 Kasım 1932'de İstanbul-Beyoğlu 40. İlkokul öğretmenliğine atandı. 1937'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Bir süre yabancı ve özel okullardaki öğretmenliğini sürdürdükten sonra 22 Ocak 1941'de avukatlığa başladı. 19 Temmuz 1941'de yeniden askere alındı, 28 Aralık 1942'de terhis edildi.

27 Mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koymasıyla göreve başlayan Temsilciler Meclisine Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi temsilcileri arasında katıldı. 1961 Anayasasını hazırlayan komisyonda çalıştı. TBMM'nin Cumhuriyet Senatosu kanadı için 15 Ekim 1961'de yapılan seçimlerde CKMP'den Çankırı Üyeliği'ne seçildi. 10 Ağustos 1965'te Suat Hayri Ürgüplü Kabinesi'nde Milli Savunma Bakanlığı'na atandı. 27 Ekim 1965'te Kabinenin istifası ile görevi sona erdi. 2 Haziran 1968'deki yenileme seçimlerinde Senatodan ayrıldı.

Bir süre Hacettepe Üniversitesi'nde İdari Uzman olarak çalıştı. 12 Ekim 1969'da yapılan Genel Seçimlerde Adalet Partisi adayı olarak Çankırı Milletvekilliği'ne seçildi.

Mustafa Hazım Dağlı, 7 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul'da vefat etti.