Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8835
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - İsmet Sezgin

İsmet Sezgin


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Bakanlar

İsmet Sezgin Yazıcıya Gönder

İsmet Sezgin, 1928 yılında Aydın'da doğdu. İlköğrenimini Aydın'da, orta ve lise öğrenimini İzmir'de tamamladı. 1950 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'ndan mezun oldu. Aynı yıl Denizli'de Emlak Kredi Bankası Şubesi'nde göreve başladı.

1952 yılında Denizli'de Demokrat Parti'den İl İdare Kurulu'na seçilerek politikaya atıldı. 1955 yılında Aydın'dan Belediye Başkanı seçildi. Bu görevinden, 27 mayıs 1960'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koymasından sonra tutuklanarak ayrıldı. Tutukluluk süresinin sonunda Aydın'da Adalet Partisi il teşkilatını kurdu. 1961 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde Aydın Milletvekili oldu.

1963 yılından 1985 yılına kadar Türk Belediyeciler Birliği'nin Genel Başkanlığı'nı yaptı. 1968 yılında AP Genel Başkan Yardımcılığı'nı üstlendi. 3 Kasım 1969'da II. Demirel Hükümeti'nde Gençlik ve Spor Bakanlığı'na getirildi. III. Demirel Hükümeti'nde de aynı görevini korudu.

12 Mart 1971'de kurulan I Erim Hükümeti'nin göreve başlamasıyla bakanlıktan ayrıldı. 1961 yılından 1980 yılına kadar aralıksız olarak AP'den Aydın Milletvekili seçildi. 12 Kasım 1979 yılında kurulan VI. Demirel Hükümeti'nde aldığı Maliye Bakanlığı görevini, 12 Eylül 1980'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koymasıyla bırakmak zorunda kaldı.

1988 yılında Doğru Yol Partisi'ne katıldı, 1991 yılında da yeniden DYP Aydın Milletvekili seçildi. 20 Kasım 1991'de kurulan VII. Demirel Hükümeti'nde İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 25 Haziran 1993'te bakanlık görevinden istifa etti. 1995 yılında TBMM Başkanlığı'na seçildi.

7 Ocak 1997'de Demokrat Türkiye Partisi'nin kurucu üyesi oldu. 30 Haziran 1997'de kurulan III. Yılmaz Hükümeti'nde de DTP'den Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı, 11 Ocak 1999'da kurulan IV. Ecevit Hükümetine kadar bakanlık görevine devam etti. 1999 seçimlerinde DTP' nin Genel Başkanlığı'na seçildi. 18 Mayıs 2002'de Genel Başkanlıktan ayrılarak aktif politikayı bıraktı.