Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8835
Kullanıcı Girişi



Kategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Sabahattin Çakmakoğlu

Sabahattin Çakmakoğlu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Bakanlar

Sabahattin Çakmakoğlu Yazıcıya Gönder

Sabahattin Çakmakoğlu, 1930 yılında Kayseri'nin İncesu ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri'de tamamladı. 1949 yılında Kayseri Lisesi'nden mezun oldu. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Aynı yıl devlet hizmetine Mülki İdare Amiri olarak başladı.

1956 yılında kaymakam adayı iken Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni dışarıdan bitirdi. 12 temmuz 1957 tarihinde Kozaklı, sırasıyla Gülşehir, Ürgüp, Çıldır, Bayburt ve Konya-Ereğli ilçelerinde Kaymakam olarak 12 yıl görev yaptı.

Kasım 1968'de Ankara Vali Yardımcılığı'na atandı. 7 Haziran 1972'de terfi ederek Gümüşhane Valiliği'ne getirildi. 25 Temmuz 1975'te Isparta, 16 Şubat 1978'de Edirne Valiliğine atandı. Aynı yıl merkeze alındı. 1979 yılında Gaziantep Valiliği'ne getirildi.

12 eylül 1980'de ikinci kez merkeze alındı. Merkez Valisi iken Milli Güvenlik Akademisine İçişleri Bakanlığı adına katılarak mezun oldu. 24 Nisan 1984'de İçel (Mersin) Valiliği'ne görevlendirildi.

14 Ocak 1988'de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, 11 Nisan 1990'da Başbakanlık Müsteşarlığı'na, 17 Temmuz 1991'de İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na getirildi.

20 Ekim 1991 Genel Seçimleri münasebetiyle 30 Ağustos 1991'de bağımsız olarak İçişleri Bakanlığı'na atandı. 21 Kasım 1991'de kurulan VII. Demirel Hükümetince aynı tarihte Merkez Valiliği'ne görevlendirildi. Şubat 1992'de Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı'na getirildi. 30 Haziran 1993'te görevinden istifa etti.

Temmuz 1993'te Anavatan Partisi'ne girerek 1995 yılına kadar bu partide görev aldı. 1996 yılında Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı. Genel Başkan Alparslan Türkeş'in vefatına kadar kendisine Başdanışmanlık yaptı.

23 Kasım 1997'de MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği'ne seçildi. Hemen sonrasında MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP'den Kayseri Milletvekili seçilerek Parlamentoya girdi. 28 Mayıs 1999'da Milli Savunma Bakanlığı görevine atandı. 19 Kasım 2002 tarihine kadar bu görevde kaldı.