Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Aysel Gürmen

Aysel Gürmen


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Aysel Gürmen Yazıcıya Gönder
1956 yılında Kıbrıs'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini, 1963-1974 yılları arasında, zaman zaman sıcak, zaman zaman soğuk savaşın hüküm sürdüğü Kıbrıs'ta tamamladıktan sonra, lisans öğrenimi için İstanbul'a geldi.

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Eğitim Bölümleri'ni bitirdikten sonra, aynı üniversitede Yaygın Eğitim Yüksek Lisans Bölümü'ne devam etti. Tez aşamasında ayrıldı. Yüksek Lisans öğrenimi sırasında Yaygın Eğitim Araştırma ve Proje Uygulama Uzmanı Prof. Dr. David Kline'in (Harvard Üniversitesi) öğrencisi oldu. D.P.T-Harvard Üniversitesi işbirliği ile yürütülen H.E.M. (Halk Eğitim Merkezleri) araştırmasında asistanlık yaptı. Tam Öğrenme Yöntemi (Mastery Learning Theory) kuramının mimarı Prof. Dr. Benjamin S. Bloom'un yetiştirdiği öğrencilerden Prof. Dr. Güzver Yıldıran'ın öğrencisi ve asistanı olma şansını buldu.

Yüksek Lisans stajını Koç Holding Eğitim Merkezi'nde yaptı. Sayın Ergun Zoga'nın denetiminde Koç Holding şirketlerinin orta ve üst kademe yöneticilerine "Organizasyonda Beşeri İlişkiler Yaklaşımı" konusunda seminerler verdi.

Kısa süreli olarak değişik işlerde çalıştı. Bir dönem. Amerikan Kültür Derneği'nde yetişkin Amerikalılara Türkçe dersi verdi. Özel bir dershanede (Batı Eğitim Kurumları) İngilizce dersleri verirken, Tam Öğrenme Yöntemi'ni uyguladı.

Özel Yeni Yıldız Eğitim Kurumları'nın ana okulunda yönetici ve eğitim uzmanı olarak görev yaptı.

1995 yılı Temmuz ayında yazar Ayla Çınaroğlu ve Aytül Akal'la birlikte toplumumuza okur kazandırmayı amaçlayan Uçanbalık Yayınevi'ni kurdu. Yayınevine ait 130'u aşkın kitabın editörlüğünü yaptı. Şu ana kadar yayımlanmış, okul öncesi ve ilkokul çocukları için, 43 kitabı var.

Öykülerinde esprili ve eğlenceli anlatım ön plana çıkarken, temelde eğitici ve öğretici olma özellikleri dikkati çekiyor. "Selen'in Öyküleri" dizisinde yayımlanan on iki kitabı bu nedenle hem çocuklar, hem de anne babalar tarafından zevkle okunuyor.

Çocuklarla yaptığı edebiyat söyleşileriyle, toplumumuza okur kazandırmayı amaçlıyor. Cumhuriyet Kitap Eki'nde 1998-2003 yılları arasında Çocuk Kitapları hakkında tanıtım ve eleştiri yazdı. Bazı öyküleri, Hollanda Tilburg Üniversitesi Dil ve Edebiyat Bölümü tarafından, yabancı ülkelerde yaşayan Türk çocuklarının ana dilini geliştirme projesi çerçevesinde yayımlanmıştır. Öyküleri Türkçe ders kitabında yer almaktadır.

1995 yılında T.C. Kültür Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu 0-6 yaş "Eflatun Cem Güney" özgün çocuk kitapları yarışması için yazdığı "Kuli'nin Rüyası" isimli kitabı ödüle layık görüldü. Doğal afetlerden söz eden ve 25.000 adet basılarak depremden etkilenen çocuklara ücretsiz olarak dağıtılan kitabı "Kıpırık Tavşan"'ı, deprem bölgesindeki çocuklara armağan olarak hazırladı. Yayıma hazırlanmakta olan birçok kitabı vardır.

Selen ve Sevinç adlı iki kızı var.

ÖDÜLLER:

Kuli'nin Rüyası: 1995, T.C. Kültür Bakanlığı 'Eflatun Cem Güney' Özgün Çocuk Kitapları, Mansiyon.

Ninemin Doğum Günü: 2005 ÇGYD(Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) 'Yılın Okul Öncesi Öykü Kitabı' ödülü.

Ninemin Doğum Günü: 2005 ÇGYD(Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) 'En İyi Tasarım ve Resimleme' ödülü.

Ninemin Yaylası: 2005 CGYD(Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği), 'En İyi Tasarım ve Resimleme' ödülü

Dereden Tepeden Dereliköy'den: 2006 Dünya Kitap, "Altın Sayfa İlkgençlik Edebiyat Ödülü"

Aysel Gürmen kitapları