Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - John Quincy Adams

John Quincy Adams


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Başkanlar

John Quincy Adams Yazıcıya Gönder

Amerika Birleşik Devletleri'nin 6. Başkanı John Quincy Adams 11 Haziran 1767 tarihinde Massachusetts'te doğdu. Harvard College'de Hukuk eğitimi aldı ve Dışişleri'nde çalışmaya başladı.

26 yaşında orta elçi unvanı ile Hollanda'ya atandı. 1802 yılında ABD Senatosu'na seçildi. Altı yıl sonra Başkan James Madison'ın özel elçisi olarak Rusya'da görevlendirildi.

Oregon'ın İngilizlerden, Florida'nın İspanyollardan alınması ile ilgili heyetlerde Başkan Madison tarafından Devlet Bakanı olarak görevlendirildi.

1824 yılında Cumhuriyetçi Parti adına Başkanlık seçimlerine katıldı ve seçildi. Ertesi yıl başladığı ve dört yıl süren görevinde yollar, kanallar, köprüler, üniversiteler ve benzerlerinin inşaasına ağırlık vererek Amerikan Sisteminin oluşmasında ve Federal yapının yerleşmesinde çaba harcadı.

1828 yılında yapılan başkanlık seçimini kaybetmesinin ardından görevinden ayrıldı ve 1829 yılında Andrew Jackson'a devretti. Çeşitli senato komitelerinde (Committee on Manufactures, Committee on Indian Affairs, Committee on Foreign Affairs) başkan olarak görev aldı.

John Quincy Adams, 23 Şubat 1848 tarihinde Washington'da vefat etti.