Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hamdullah Suphi Tanrıöver

Hamdullah Suphi Tanrıöver


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler Milletvekilleri Büyükelçiler

Hamdullah Suphi Tanrıöver Yazıcıya Gönder

Çerkes asıllı Hamdullah Suphi Tanrıöver, 1885 yılında İstanbul'da doğdu. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönemlerinde büyükelçilik görevinde bulundu. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Meclis'te yaptığı coşkulu konuşmalarıyla tanınan siyaset adamı ve yazar Hamdullah Suphi Tanrıöver, Tanzimat Dönemi bilim ve siyaset adamlarından Abdüllatif Suphi Paşa'nın oğludur. Orta öğrenimini Mekteb-i Sultani'de (Galatasaray Lisesi) tamamladı ve meslek olarak öğretmenliği seçti.

Ayasofya Rüşdiyesi'nde hitabet ve Fransızca, Darülmuallimin'de edebiyat, Darülfünun'da Türk-İslam sanatı dersleri verdi. İlk şiirini 1902 yılında amcası Samipaşazade Sezai'nin Paris'te çıkardığı Şura-yı Ümmet Gazetesi'nde yayımladı. 1909 yılında Fecr-i Ati topluluğuna katıldı. 1911 yılında bu topluluktan ayrılarak Genç Kalemler çevresinde gelişen Milli Edebiyat Akımı'na bağlandı. 1912 yılında milliyetçilik akımının İstanbul'daki merkezi olan Türk Ocağı'na girdi ve başkan oldu.

İstanbul'daki işgalci güçlere karşı düzenlenen açık hava toplantılarında, daha sonra TBMM'de ve Kurtuluş Savaşı yıllarında hitabetin etkili örnekleri olarak gösterilen konuşmalar yaptı ve güçlü bir hatip olarak tanındı.

Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı (1920) Antalya üyesi olarak seçildi. TBMM ilk döneminde Antalya, 1923 yılında İstanbul Milletvekili olarak TBMM'de bulundu. 1920 ve 1925 yıllarında iki kez Milli Eğitim Bakanı oldu. 1927 yılında yeniden İstanbul Milletvekili seçildi ve 1935 yılında Bükreş Büyükelçiliği'ne atandı. 1946 yılında İstanbul Milletvekili olarak yeniden meclise girdi. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti (DP) listesinden bağımsız Manisa milletvekili, 1954 yılında yine DP'den İstanbul milletvekili seçildi. 1957 yılında Hürriyet Partisi adayı olarak katıldığı seçimleri kazanamadı ve ölümüne kadar Türk Ocakları Merkez Heyeti'nin başkanlığını yürüttü.

Hamdullah Suphi Tanrıöver'in konuşmalarından seçmeler 'Dağ Yolu' (1928-1931), yazılarından seçmeler ise 'Günebakan' (1929) isimli kitaplarda toplandı.

Tanrıöver, 10 Haziran 1966 tarihinde İstanbul'da vefat etti.