Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Onur Öymen

Onur Öymen


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Milletvekilleri Büyükelçiler

Onur Öymen Yazıcıya Gönder

Onur Başaran Öymen 18 Ekim 1940 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babasının felsefe öğretmeni Mahmud Münir Bey, annesi coğrafya öğretmeni Nebahat Hanım'dır. İlk, orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1963 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi, aynı fakültede doktora yaptı. 'Teknolojik Gelişme ve Savunma Politikası' başlıklı bir doktora tezi hazırladı. Bu tez Bilgi Yayınları tarafından yayımlandı.

1964 yılında Dışişleri Bakanlığı'nda göreve başladı. 1966 - 1968 yılları arasında NATO Dairesi'nde İkinci Katip olarak görev yaptı. 1968 yılında Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği'nde İkinci katip daha sonra da başkatip olarak görev aldı.

Ankara'da Siyaset Planlama ve Avrupa Konseyi, daha sonra da Kıbrıs Dairelerinde Şube Müdürlüğü yaptıktan sonra 1974 yılında Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı oldu. 1978 yılında Dışişleri Bakanı'nın özel danışmanı olarak görevlendirildi. Bir yıl sonra Ekonomik İşler Daire Başkanı oldu. 80'li yılların başında Prag Büyükelçiliği Müsteşarlığı (1980), Madrid Büyükelçiliği Müsteşarlığı (1982) görevleriyle yurtdışında bulundu. 1984 yılında Siyasi İnceleme ve Değerlendirme Daire Başkanı olarak Ankara'ya döndü. 1985'te Siyaset Planlama Dairesi Başkanı oldu.

Kopenhag Büyükelçisi (1988), Bonn Büyükelçisi(1990) görevlerinin ardından 1995 yılında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak atandı. 1997 yılında NATO Daimi Temsilcisi oldu. 2002 yılının ağustos ayında Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevinden emekli oldu.

Kasım 2002'den CHP İstanbul Milletvekili olarak meclise girdi. CHP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Öymen ayrıca Londra'daki Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü üyesidir.

İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca bilen Onur Öymen, Nedret Öymen ile evlidir iki çocuk babasıdır.