Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Münir Özkul

Münir Özkul


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular

Münir Özkul Yazıcıya Gönder

Oyuncu Münir Özkul 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur.

Sanat hayatına Bakırköy Halkevi'nde tiyatro ile başladı. İstanbul ve Ankara'da Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları'nın oyunlarında rol aldı. Tiyatro Ses, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi oyuncularla aynı sahneyi paylaştı.

1950'li yıllardan itibaren rol almaya başladığı sinema filmleri ile asıl ününü kazandı. Özellikle 1970'lerin kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez'in yönettiği filmlerde önemli roller aldı. En bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen “Hababam Sınıfı” serisindeki tatlı-sert okul müdürü “Kel Mahmut” tiplemesi oldu.

Dört yüze yakın filmde rol aldı. Adile Naşit'le beraber oynadığı filmlerle Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden oldu.

İlk dönem filmlerinden “Edi ile Büdü”, “Halıcı Kız”, “Kalbimin Şarkısı”, “Miras Uğruna”, “Balıkçı Güzeli”; daha sonraki dönemde çekilen kalabalık kadrolu aile filmlerinden “Neşeli Günler”, “Gülen Gözler”, “Gırgıriye”, “Görgüsüzler”, “Mavi Boncuk”, “Bizim Aile”, “Aile Şerefi” gibi filmlerde rol aldı. Ardından “Uzaylı Zekiye”, “Ana Kuzusu” ve “Şaban ile Şirin” gibi dizilerde oynadı.

Özkul'a 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1998 yılında Hamdi Alkan'ın canlandırdığı "Yarmagül" karakterinin dedesini oynadığı Reyting Hamdi televizyon programında kamera karşısına çıktı.

Özkul, dört kez evlendi ve üç çocuğu oldu.

Münir Özkul fotoğrafları

Münir Özkul resim 1 Münir Özkul resim 2