Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Michael Jackson

Michael Jackson


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Şarkıcılar Magazin-Eğlence

Michael Jackson Yazıcıya Gönder

28 Ağustos 1958 tarihinde Jackson ailesinin dokuz çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Kardeşleriyle beraber "Jackson 5"ı oluşturduğunda Jackson henüz beş yaşındaydı.

Michael Jackson, 'I Want You Back' ile solo bir sanatçı olarak öne çıkmaya başladı ve asıl başarısını 1971 yılında 'Got to Be There' ile yakaladı. Ardından 1972 tarihinde 'Rockin' Robin' ve 'Ben' geldi.

Michael Jackson ve Jackson 5, 70'li yılların başında düşüşe geçti. Jackson geçici olarak solo kariyerini iptal ederek ismi "Jacksons" olarak değişen grubun liderliğine soyundu. Jackson 1979 yılında solo kariyerine, 'Off the Wall' ile geri döndü.

Jackson, tekrar 'Jacksons' grubuyla kayıt yapmaya ve turneye çıkmaya başladı, ancak bir sonraki solo albümü 1982 yılındaki 'Thriller' müzikal bir fenomen oldu. Bu albümüyle şubat 1984’te Grammy ödülünün sekiz dalda sahibi oldu.

Bir sonraki albümü 'Bad' 1987 yılında çıktı. Ardından 1991 yılında Michael Jackson 'Dangerous'la geri döndü.

1994 yılında 'History' üzerine çalışmalarına başlayan Jackson, 1995 yılında bu albümünü piyasaya sürdü. Yine aynı yıl, rock efsanesi kabul edilen Elvis Presley'nin kızı Lisa Marie Presley ile evlenen Jackson'ın evliliğini ancak 19 ay sürdü.

1996 yılında 'History' adlı albümünün tanıtımı için dünya turnesine çıkan Jackson, 1997 yılında da konserlerine devam etti. Bu sırada ''Blood on the Dancefloor - History in the Mix' adlı albümünü piyasaya sürdü. Debbie Rowe ile ikinci evliliği yaptı.

2001 yılında otuzuncu sanat yılını kutlayan Jackson, yine aynı yıl, uzun süren sessizliğini 'Invincible' adlı albümüyle bozdu.1980'li yıllarda Michael Jackson'ın siyah olan teni açılarak bölgesel olarak bayazladı ve 1987 yılına kadar beyaz bölgeler makyaj ile kapatıldı. Ancak 1987 yılında vücuttaki beyaz bölge miktarı yoğunlaşınca siyah bölgeler beyaz makyajla kapatıldı. 1998 yılında tüm vücudun beyaz olmasından dolayı bu işlem sonlandı. Michael Jackson'ın teninin açılması vitiligo hastalığındandır.

25 Haziran 2009 günü, yerel saat 14.26'da Michael Jackson'ın kalp durması sonucu Los Angeles'ta vefat ettiği açıklandı.

Michael Jackson fotoğrafları

Michael Jackson resim 1 Michael Jackson resim 2