Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Demir Demirkan

Demir Demirkan


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Müzisyenler Magazin-Eğlence

Demir Demirkan Yazıcıya Gönder

Müzisyen Demir Demirkan 12 Ağustos 1972 tarihinde Adana'da doğdu. Liseyi İzmir Özel Çamlaraltı Koleji'nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğrenim gördü. Üniversite yıllarında Pentagram grubuna gitarist olarak katıldı. Pentagram grubu ile “Trail Blazer” albümünü tamamladıktan sonra Los Angeles'a taşınarak 1992 yılında Musicians İnstitute'de eğitime başladı. Paul Hanson, Scott Henderson, Frank Gambale gibi birçok müzisyenle beraber çalıştı.

1996 yılında İstanbul'a döndü ve Pentagram grubu ile “Anatolia” albümünün kayıtlarını yaptı, Şebnem Ferah'ın "Kadın" albümünün yapımcılığını üstlendi. Aynı yıl Sertab Erener'in "Sertab Gibi" albümünün prodüksiyonunu gerçekleştirdi.

Pentagram gurubundan ayrıldı ve 1999 yılında Şebnem Ferah'ın "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" ve Sertab Erener'in "Sertab" albümünü hazırladı.

2000 yılında ilk solo albümü “Demir Demirkan” yayımlandı. 2000 yılının sonunda Sertab Erener'in "Turuncu" albümü için tekrar stüdyoya girdi. 2002 yılında ikinci solo albümü “Dünya Benim”i yayımladı.

Demir Demirkan 2002 Ekim ayında "5'i Bir Yerde" adlı dizisinin başrolünde yer aldı. Jenerik şarkısı ve müziklerini yazan Demirkan, "Hayat Sensiz Olmuyor" adlı şarkıya da diziden alınan görüntülerin de bulunduğu bir klip de çekti.

2003 yılının Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'ye birincilik getiren "Every Way That I Can" adlı şarkıyı besteledi ve sözlerini yazdı. 2004 yılında üçüncü solo albümü “İstanbul 2004”ü, 2007 yılında dördüncü solo albümü “Ateş Yağmurunda Çırılçıplak”ı yayımladı.

Demir Demirkan fotoğrafları

Demir Demirkan resim 1