Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Başbakanlar

Silvio Berlusconi Yazıcıya Gönder

İtalya Başbakanı ve siyasetçi Silvio Berlusconi 29 Eylül 1936 tarihinde Milano'da doğdu.

1994 yılında İtalya genel seçimleri öncesinde kurulan Forza İtalya politik hareketinin başkanlığını yaptı. 1994 yılında dokuz ay başbakanlık yaptı. 2001 yılında tekrar görevi devraldı ve kurduğu ikinci Berlusconi hükümeti, İtalyan cumhuriyeti tarihindeki en uzun süreli hükümet oldu. 20 Nisan 2005'te, yerel seçimlerdeki başarısızlıklar ve kabine içi anlaşmazlıklar nedeniyle görevden çekileceğini açıkladı fakat 23 Nisan'da eskisinden çok farklı olmayan bir kabine ile tekrar başbakanlığa geçti.

Mayıs 2006'da başbakanlığı sona erdi. Ülkede seçimler Romano Prodi liderliğindeki sol ağırlıklı koalisyonun ocak ayında çökmesi nedeniyle üç yıl erken, 14 Nisan 2008 tarihinde yapıldı. Oyların yaklaşık yüzde 47'sini alarak üçüncü kez başbakan olmaya hak kazandı.

Bir İtalyan medya kuruluşunun kurucusu ve sahibidir. Ayrıca Forbes Dergisine göre, Berlusconi, İtalya'nın en zengin insanları sıralamasında birinci siradadır, 2005 yılında 12 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin 24. kişisidir.

Berlusconi, A.C. Milan Spor Kulübü'nün başkanlığını da yaptı.

Silvio Berlusconi fotoğrafları

Silvio Berlusconi resim 1 Silvio Berlusconi resim 2