Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular Şarkıcılar Magazin-Eğlence İş insanları

İbrahim Tatlıses Yazıcıya Gönder

İş adamı ve şarkıcısı İbrahim Tatlıses, 1 Ocak 1952 tarihinde Urfa'da doğdu. Kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğuydu. Küçük yaşlarda çalışmaya başladı. İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. Adanalı bir sinemacının, inşaatta türkü söylerken onu fark etmesiyle Tatlıses'in yolculuğu başlamış oldu. Önce Adana'da ardından Ankara'da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı.

1977 yılında ilk kırkbeşliği “Ayağında Kundura”yı çıkardı. Ardından "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" çıktı. Seksenli yıllarda "Allah Allah", "Kara Zindan", "İnsanlar" ve "Fosforlu Cevriyem"i çıkardı. İbrahim Tatlıses, doksanlı yıllarda "Ah Keşkem" adlı albümüyle hayranlarının karşısına çıktı. Ardından 1993 yılında birçok bestecinin katkıda bulunduğu "Mega Aşk" albümünü çıkardı.

1994 yılında "Haydi Söyle" albümü Burhan Bayar, Arif Sağ, Özkan Turgay ve Zafer Dalgıç'tan oluşan bir ekip eşliğinde yapıldı. Tatlıses, 1995 yılında "Klasikleri" adını taşıyan albümde eski parçalarını bir araya getirdi. 1996 yılında "Ben De İsterem"i, ertesi yıl Kayahan'ın "Odalarda Işıksızım", Sezen Aksu'nun "Erkekler" gibi şarkılarını yorumladığı "At Gitsin" albümünü piyasaya sürdü.

İbrahim Tatlıses, seksenli ve doksanlı yıllarda birçok sinema filminde oynadı, talk show programları hazırladı, çeşitli sanatçılara video klip yönetmenliği yaptı.

İbrahim Tatlıses fotoğrafları

İbrahim Tatlıses resim 1 İbrahim Tatlıses resim 2 İbrahim Tatlıses resim 3

Haberleri

 

'İmparator' veda ediyor - 09.04.2010

TATLISES HAYRANINA TEKME ATTI - 12.04.2010