Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Arthur Miller

Arthur Miller


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Arthur Miller Yazıcıya Gönder
(1915 - 10 Şubat 2005): ABD'li yazar. New York'un Harlem mahallesinde dünyaya geldi. Yahudi asıllıdır. Babası Avusturya-Macaristan'dan ABD'ye göçtü. Ann Arbor/Michigan'da İngiliz dili ve edebiyatı okudu (1938). Üniversite tahsilini sürdürürken Michigan Daily gazetesinde redaktörlük olarak çalıştı. İlk dramlarını da üniversite yıllarında yazmaya başladı. 1938'de New York'a döndü. 1940 yılında Mary Slattery ile evlendi. 1947'de All My Sons (Bütün Oğullarım) adlı tiyatro oyunuyla ünlendi. Bu oyununda, bir savaş zenginin, kendi ticaret anlayışıyla bağdaşmayan oğulları ölünce, intihar etmesini anlatır.

İki yıl sonra Death of a Salesman (Satıcının Ölümü, 1949; filmi 1985) ile büyük başarı kazandı. Bu dramında da, uzun yıllardan sonra çalıştığı firmadan çıkarılan Willy Loman, oğulları tarafından reddedilince intiharı seçer.

Denemeler de yazan ve hem denemelerinde, hem dramlarında kişinin yalnızlığını ve kendisiyle hesaplaşmasını işleyen Miller, 1949'da Pulitzer Ödülünü aldı.

The Crucible (Cadı Kazanı) oyununda 17. yüzyılda Massachusetts'in Salem kasabasında yaşanmış cadı avcılığı örneğiyle, ABD'de 1950'li yıllarda senatör McCarthy'nin başını çektiği 'komünist avı'nı tenkit ediyordu. Senaryosunu Jean-Paul Sartre'ın yazdığı bu oyun 1956'da filme alındı. Miller Cadı Kazanı yüzünden soruşturmaya da uğradı.

ABD'li ünlü aktris Marilyn Monroe ile evlenen (1956-1961) Miller, bütün dünyada gazetelerde sık sık adından söz ettirdi. Monroe için The Misfits (Uyumsuzlar, 1959) filminin senaryosunu yazdı. Özel problemlerini işlediği After the Fall (Düşüşten Sonra, 1964)'ı, aynı yıl Incident in Vichy (Vichy'de Olay) adlı oyunu sahnelendi. Bu oyununda rasgele insanların Naziler tarafından 'Yahudi' diye tutuklanmalarına gösterdikleri tepkileri dile getirir. Playing for Time (Zaman Kazanmaya Çalışırken, 1980) adlı televizyon senaryosunda da Nazilerin Yahudileri topladığı Auschvvitz kampının orkestrasını konu alır. 1987'de Timebends (Zamanın Dönemeçleri) adlı hatıralarını yayınladı.

Diğer eserleri arasında A Memory of Two Mondays (İki Pazartesinin Hatıraları, 1955), A View f rom the Bridge (Köprüden Bakış, 1955) ve The Price (Bedel, 1968) dramlarını sayabiliriz.

Miller'in eserlerinin birçoğu Türkçeye de sahnelenmiştir.

Arthur Miller kitapları