Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Usame Bin Ladin

Usame Bin Ladin


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Silahlı eylemciler

Usame Bin Ladin Yazıcıya Gönder
Usame bin Muhammed bin Avad bin Ladin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, 10 Mart 1957'de doğdu. Babası, Suudi kraliyet ailesiyle bağı olan milyarder bir iş adamıdır. 1968 ila 1976 yılında Al-Thager Modern Okulu'nda okudu. 1974'te ilk karısı Necva Kanem'le evlendi. Kral Abdülaziz Üniversitesi'nde ekonomi ve işletme eğitimi aldı. 1979'da üniversiteyi bıraktı.

Kendi inşaat şirketinden kazandığı paralarla Sovyetler Birliği-Afganistan Savaşı'ndaki Mücahit direnişine yardımda bulunmak için Pakistan'a gitti ve Küresel Cihat'ın Babası olan ve Sovyetler'e karşı savaşan Abdullah Azzam'a katıldı. 1984'te Azzam ve Bin Ladin, Mekteb-el Hidamat'ı (Hizmetler Bürosu'nu) kurdu. Bu kuruluşun amacı, Afgan askerlerine Arap dünyasından para, silah ve ordu yardımında bulunmaktı. Bin Ladin cihatçılar için gerekli olan uçak bileti, konaklama, evrak ve diğer unsurları, ailesinden kendine kalan parayla ödedi. Pakistan'ın Hayber-Pahtunhva eyaletinde kamplar kurdu ve Müslüman dünyadan topladığı gönüllüleri, Sovyet destekli Afganistan Demokratik Cumhuriyeti Hükûmeti'ne karşı savaşması için eğitmeye başladı. Kendisi de bu mücadelede yer aldı. 1987'deki Caci Muharebesi'nde savaştı.

1988'de, Pakistan'ın Gilgit şehrinde Şiaların ayaklanması neticesinde Gilgit Katliamı yaşandı ve Sünni Müslümanlar Şiiler tarafından katledildi. Bin Ladin'in liderliğini üstlendiği ordu bu ayaklanmayı bastırdı.

1988'de Hizmetler Bürosu'ndan ayrıldı; çünkü Ladin, Afgan direnişine fiilen katılmak istemekte, Azzam ise askerî yardımı yeterli görmekteydi. Azzam yanı sıra, Arap dünyasından gelen askerlerin ayrı bir ordu olarak var olması değil, Afgan ordusuna dâhil edilmesi taraftarıydı.

Sovyetler Birliği Afganistan'dan Şubat 1989'da çekilince, Bin Ladin 1990'da Suudi Arabistan'a döndü. Sovyetler Birliği kuvvetlerini geri çekilmeye zorladığı için Araplar arasında bir cihat kahramanı olarak algılandı.

2 Ağustos 1990'da Saddam Hüseyin Kuveyt'i işgal etti. Bu işgal, Suud Krallığı'nı ve kraliyet ailesini zor duruma düşürdü. Bin Ladin, Kral Fehd ve Suudi Arabistan Savunma Bakanıyla görüşerek, onlara ABD'den ve diğer ülkelerden gelecek olan gayrimüslim desteğe güvenilmemesi öğüdünü verdi. Bin Ladin'in öğüdünü dinlemeyen Suud yönetimi, ABD kuvvetlerini topraklarına aldı. Bin Ladin, Mekke ve Medine'nin ancak Müslümanlar tarafından savunulması gerektiğini söyleyince, yönetim tarafından susturuldu.

Bin Ladin, Mart-Nisan 1992'de, yükselmekte olan Afganistan iç savaşını, koalisyon hükûmeti kurulmasını sağlayarak sonlandırdı. Suudi Hükûmeti'ne karşı konuşmaya devam etti. Hükûmet Bin Ladin'i sürgün etti ve Ladin 1992'de Sudan'a gitti.

Sudan'ın Khartoum ilinde Mücahit direniş örgütü için zemin hazırlamaya başladı. Kendine orada bir ev satın aldı. Altyapı, tarım ve ticaretle uğraştı. İngiliz firması Hunting Surveys'in Sudan temsilciliğini yürüttü. Afganistan'da dağ yolları açtırdı. Bu iş için eskiden Afgan ordusunda savaşan askerleri işçi olarak kullandı. Suud Hükûmeti aleyhinde konuşmaya devam edince, 1997'de Suudi Arabistan vatandaşlığından çıkarıldı ve ailesinin kendisine yıllık yedi milyon dolar göndermesi engellendi.

Ladin bu sıralarda, gelecekteki El-Kaide örgütünün ilk hâli olan Mısır İslam Cihadı'yla bağlantıya geçti. Bu örgüt, 1995'te Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e suikast düzenledi. Bu girişim başarısız olunca, örgüt Sudan'dan kovuldu. ABD Sudan'ı bu örgüt yüzünden uluslararası terörü desteklemekle, Ladin'i ise Sudan çöllerinde terörist yetiştirmekle suçladı. Arabistan, Mısır ve ABD'nin Sudan'a baskı yapmaları sonucunda ülkeden ayrılan Ladin, Mayıs 1996'da Afganistan'ın Celalabad şehrine gitti. Bin Ladin Ağustos 1996'da Suudi Arabistan'da konuşlanmış olan ABD güçlerine savaş ilan etti. Mücahitleri örgütlemek için para toplamaya başladı.

Şubat 1998'de, Bin Ladin ve Eymen ez-Zevahiri, El-Kaide hükmünü açıkladı. Amaç, Mescid-i Aksa'yı ve Kâbe'yi kurtarmak için Amerikalıları ve işbirlikçilerini öldürmekti. 24 Haziran 1998'de El-Kaide kongresi düzenlendi ve 7 Ağustos 1998'de, Tanzanya'nın başkenti Darüsselam ve Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Amerikan büyükelçiliklerine bombalı saldırıda bulunuldu. Böylelikle Bin Ladin ile ez-Zevahiri, Amerikan kamuoyunun ilgisini çekti. Ladin, ABD'nin 'Aranan On İsim' listesine girdi. Aralık 1998'de CIA yönetimi, Başkan Bill Clinton'a, El-Kaide'nin ABD'ye saldırı hazırlığı yaptığı bilgisini verdi. Sekreter Yardımcısı Richard Clarke, Ladin'in liderliğini üstlendiği İslami militanların, 3 Ocak 2000'de, Ürdün'deki dört farklı noktaya, Los Angeles Uluslararası Havalimanı'na ve Yemen'de demirleyen USS The Sullivans muhribine bombalı saldırıda bulunacağını açıkladı. Fakat bu saldırılar gerçekleşmedi.

El-Kaide terör örgütü tarafından kaçırılan uçaklar, 11 Eylül 2001'de, New York Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey ve güney kulelerine çarparak bir intihar saldırısı gerçekleştirdi. Kaçırılan üçüncü uçak, ABD Savunma Bakanlığının karargâhı Pentagon'a çarptı. Dördüncü uçak ise Pensilvanya eyaletinde düşürüldü.

Bin Ladin 10 Ekim 2001'de FBI'ın 'Aranan 22 Terörist' listesine girdi. Ladin, önce saldırıda yer almadığını söylese de, 2004'te yayımlanan bir videosunda, uçak kaçıran on dokuz kişiyi bizzat yönlendirdiğini itiraf etti. ABD Hükûmeti Bin Ladin'in başına 25 milyon dolarlık bir ödül koydu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın emriyle Neptün Mızrağı Operasyonu gerçekleştirildi. 23 özel harekâtçının yer aldığı CIA destekli bu operasyonla yapılan baskında yakalanan Bin Ladin, 2 Mayıs 2011'de öldürüldü. Cesedi özel harekâtçıkar tarafından Umman Denizi'ne atıldı.