Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Yakup Deliömeroğlu

Yakup Deliömeroğlu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Yakup Deliömeroğlu Yazıcıya Gönder
1966 yılında Çankırı-Şabanözü'nde doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Enstitüsünde doktorasını tamamladı. Van Yüzüncü Yıl ve Uluslararası Ahmet Yesevî Türk-Kazak üniversitelerinde öğretim üyesi ve idareci olarak görev yaptı. Türk Cumhuriyetleri ile Ekonomik ve Siyasî İlişkilerden Sorumlu Başbakan Başmüşavirliğinde müşavir olarak çalıştı. Türk dünyası gençlik kurultaylarının düzenlenmesine önayak oldu ve bu Kurultaylar aracılığı ile oluşturulan Dünya Türk Gençleri Birliğinin genel başkanlığında ve yürütme kurulu başkanlığında bulundu. Bir dönem Tarım ve Köyişleri Bakanlığında bakan danışmanlığı yaptı. 2004'te Türkiye Yazarlar Birliğinin genel sekreterliğine, bir süre sonra da genel başkanlığına seçildi. Avrasya Yazarlar Birliği'nin kurucuları arasında yer aldı ve genel başkan oldu. Türk Yurdu dergisi yayın kurulu üyeliğini yürüttü. Hâlen Gazi Üniversitesinde doçent.

İlk yazısı 1986 yılında Türk Yurdu dergisinde yayınlandı. Sonraki yıllarda Yeni Düşünce, Yeni Hafta, Ayyıldız, Tercüman ve Zaman gazeteleri ile değişik dergilerde yazıları çıktı.

Eserleri: Tatarlar ve Tataristan (1997), Türk Dünyası-Görüş ve Politikalar (1999), Türkistan Yesevi'nin Şehri Yesi'ye Dair (Gezi-deneme, 2003).

Yakup Deliömeroğlu kitapları