Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9146
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Trevanian (Rodney William Whitaker)

Trevanian (Rodney William Whitaker)


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Trevanian (Rodney William Whitaker) Yazıcıya Gönder
Rodney William Whitaker, (doğum 12 Haziran 1931, New York - ölüm 14 Aralık 2005 İngiltere) ABD'li yazar. Romanlarında genellikle Trevanian takma adını kullandığı için bu isimle tanınır.

14 Aralık 2005'te 74 yaşında hayata veda etti. İngiltere'nin batısında adı açıklanmayan bir kronik akciğer hastalığı tedavisi gören Whitaker, 15 Aralık'ta toprağa verildi. Vasiyetine uygun olarak mezarının yeri açıklanmadı.

"Trevanian" adıyla yazdığı casusluk ve macera romanlarıyla ünlenen Rod Whitaker, kendi adının dışında, "Nicholas Seare" ve "Benat LeCagot" gibi birçok takma isimle değişik konularda eserler yayımladı.

Katya'nın Yazı, Şibumi, Hesaplaşma, Yirminci Mil Türkçe'ye çevrilen ve en bilinen kitapları. Kitapları dünyada milyonlarca basılan Whitaker, yaşamı süresince hiç ortaya çıkmayarak kendisini gizledi. Yakın algılama yeteneği sayesinde fotoğrafı hiç çekilememiştir.

Şibumi (Shibumi) adlı macera romanı dünyada satış rekorları kırmıştır. Yazarın Yayımlanmış 10 kadar romanı 5 milyonun üzerinde satış yapmıştır. Türkçe'ye İnfazcı adıyla çevrilen ilk romanı The Eiger Sanction, ünlü oyuncu / yönetmen Clint Eastwood tarafından sinemaya kazandırılmış ve çok başarılı performans sergilemiştir.

Trevanian takma adıyla [değiştir]1972 The Eiger Sanction (İnfazcı)

1973 The Loo Sanction (Hesaplaşma)

1976 The Main (Kasaba)

1979 Shibumi (Şibumi)

1983 The Summer of Katya (Katya'nın Yazı)

1998 Incident at Twenty-Mile (Yirminci Mil)

2000 Hot Night in The City (Kentte Sıcak Gece)

2005 The Crazyladies of Pearl Street (İnci Sokağı)

Trevanian (Rodney William Whitaker) kitapları