Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Winston Churchill

Winston Churchill


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Devlet başkanları Milletvekilleri Siyasetçiler Askerler

Winston Churchill Yazıcıya Gönder
Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, 30 Kasım 1874'te, İngiltere'nin Oxfordshire kontluğundaki aile sarayında doğdu. Ailesi en yüksek İngiliz aristokrat ailelerinden biriydi. Baba tarafından dedesi, VII. Marlborough Dükü'ydü. Yedi yaşında St. George Okulu'na yatılı olarak başladı. 1893'te Sandhurst'taki Kraliyet Askerî Akademisi'ne girdi. On beş ay eğitim aldıktan sonra 1894'te mezun oldu.

Şubat 1895'te teğmen rütbesiyle İngiliz ordusunda görevlendirildi. Savaşmaya çok istekli olduğundan, Kûba'ya, 1895 ila 1989 arasında yapılan bağımsızık savaşını gözlemlemeye gitti. Kûba kuvvetlerini bastırmaya çalışan İspanyol birliklerine katılıp savaştı. Ardından ABD'ye gitti. ABD'yi çok beğendiğini ve insanlarını sıra dışı bulduğunu mektuplarında ailesine belirtti.

1896'da Hindistan'a, Bombay'a gitti. Kalküta'yı ziyaret etti. İngiltere'ye döndükten sonra, eğitiminin yetersiz olduğuna hükmederek kendi kendini yetiştirmeye başladı. Plato, Adam Smith, Darwin gibi yazarları okudu. İngiliz parlamentyosuyla ilgilendi. Kendini Muhafazakâr Parti'ye yakın gördü. Sonrasında, İngiliz sömürgesindeki Hindistan'ın Malakand bölgesindeki İngiliz kuşatmasına katıldı. Çatışmaya katılmak yerine gazeteciliğe yönlendirildi ve savaş yerinden haberler yazmaya başladı.

Bu dönemde Churcill, meslek olarak parlamentoda milletvekilliği yapmaya karar verdi. Bunun için siyasi bağlantılar kurmaya çalıştı ve Muhafazakâr Parti'nin toplantılarında üç kez konuşma yaptı. Haziran 1899'daki ara seçimlerde Oldham'dan Muhafazakâr Parti aday adayı oldu ve iki adaylıktan birine seçildi. 1900'daki genel seçimlerine ise Oldham milletvekili olarak katıldı ve seçimleri kazandı. Yirmi beş yaşında milletvekili oldu. Milletvekilliği o dönemde maaşsız olduğu için, Churcill para kazanmak adına, Amerika'yı, Kanada'yı, Paris'i ve Madrid'i dolaşarak, Afrika tecrübelerinden oluşan bir dizi konuşma yaptı.

1901 Şubat'ında Avam Kamarası'na girdi. İlk konuşmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Ancak 31 Mayıs 1904'te taraf değiştirdi ve Liberal Parti'ye girdi. 1910'da İçişleri Bakanı, Kasım 1911'de Kraliyet Donanması Bakanı oldu. I. Dünya Savaşı'nın 1914'te başlamasıyla birlikte, Almanya'nın İngiltere'ye saldırması ihtimaline karşılık donanmayı hazırda tuttu. Almanya Belçika'ya saldırınca, İngiltere de savaşa dâhil oldu.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı'na girince, Britanya 5 Kasım 1914'te Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etti. Churchill, Gelibolu'ya saldırı yapılmasını önerdi ve bu konuda planlar hazırladı. Churchill'e göre Çanakkale saldırılıp başarılı olunursa, orada bir geçit açmak mümkün olacak ve bu durum stratejik, diplomatik ve ekonomik kazanımlarla İngiltere'nin işine yarayacaktı. Bu yolla İstanbul da işgal edilebilirdi. Ancak Çanakkale saldırısı mağlubiyetle sonuçlandı. İngiliz parlamentosu, özellikle Muhafazakâr Partililer, bu yenilgi için Churcill'i suçladı. Rütbesi düşürülen Churcill, Lancaster Düklüğü yönetiminin başına getirildi. Kasım 1915'te bu görevinden istifa etti ve İngiliz ordusuna dönüp savaş kumandanlığı yapmaya başladı.

Temmuz 1917'de Savaş Bakanı, 1919'da önce Kara Kuvvetleri Sekreteri, sonra Hava Kuvvetleri Sekreteri, 1924'te ise Maliye Bakanı yapıldı. Muhafazakâr Parti'ye geri döndü. 1929 genel seçimlerini Muhafazakâr Parti kazandı. Churchill, 1939'da yeniden Kraliyet Donanması Bakanı oldu. 1940'ta ise Britanya Başbakanlığına getirildi.

II. Dünya Savaşı'nda izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu Britanya tarihinin en önemli devlet adamları arasına soktu. Bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar'a kaydırmaya çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalıştı. Ancak SSCB'nin burada hâkim duruma geçmesinden endişelendiği için, Türkiye'yi savaşa çekmeye çalıştı. Savaş sonrasında, Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan NATO ve Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba gösterdi. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara geldi. Siyasetten 1955'te çekildi.

Siyasetten sonraki yıllarını yazarak ve resim yaparak geçirdi. 1953'te Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı. 1963'te ABD, kendisine onursal vatandaşlık verdi. 25 Ocak 1965'te öldü.

Winston Churchill kitapları