Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Robert Louis Stevenson Yazıcıya Gönder
(1850 - 1894): İskoç yazar, şair. Edinborough şehrinde doğdu. Ailenin tek çocuğu idi. Zayıf bünyesinden dolayı hep sağlık problemleri yaşadı. Annesi dindardı; dinî hassasiyetle yetiştirildi. Ailesinin isteğiyle mühendislik eğitimine başladı. Sonra Edinborough Üniversitesinde hukuk okudu.

Edebiyata denemeler yazarak girdi. İlk kitabı An Inland Voyage (İçerilere Bir Yolculuk) 1878'de basıldı. Ertesi yıl Travels with a Donkey (Bir Eşekle Seyahat) yayınlandı. Yazar olarak tanınmaya başlayınca avukatlığı bırakıp Avrupa'nın değişik ülkelerine seyahate çıktı. 1888'de bütün ailesini de yanına alarak bir daha dönmemek üzere Avrupa'dan ayrıldı. Amerika'daki kısa bir kaldıktan sonra Güney Pasifiklere, Honolulu'ya ve son durağı olan Samoa adasına geçti. Burada aniden öldü. Yerli kabilelerin düzenlediği büyük bir törenle gömüldü.

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen macera hikâyeleriyle tanındı. En ünlü eseri daha sonraki bazı eserlerini birlikte yazacağı üvey oğlu Lloyd Osbourne için yazdığı Treasure Island (Define Adası)'dır. Asıl büyük ününü ise, 1886'da yayınlanan The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde (Dr. Jekyll ile Mr. Hyde) adlı eseriyle kazandı.

Stevenson, romanlarının yanı sıra denemeleri, gezi yazıları ve lirik şiirleriyle de ünlenmiştir. Eserlerinin birçoğu dilimize de çevrildi.

Robert Louis Stevenson kitapları