Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ali İhsan Yitik

Ali İhsan Yitik


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Ali İhsan Yitik Yazıcıya Gönder
1962 yılında Denizli-Tavas'ta doğdu. İlköğrenimini doğum yeri olan Baharlar köyünde, orta öğrenimini ise, Tavas'ta tamamladı.

Eylül-l980'de Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi'ne girdi ve Haziran-l985 tarihinde bu okuldan mezun oldu.

Ocak-1986'da, hem Dinler Tarihi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak İzmir D.E.Ü. İlâhiyat Fakültesi'nde göreve hem de D.E.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak lisansüstü çalışmalarına başladı.

Kasım l987-Eylül l988 tarihleri arasında, doktora tez çalışmasıyla ilgili olarak Hindistan Banaras Hindu Üniversitesinde Hint Felsefesi ve Sanskritçe kurslarına katıldı.

Mayıs-l992'de, "Hint Kökenli Dinlerde Karma İnancı ve Tenâsüh İnancıyla İlişkisi" konulu doktora çalışmasını tamamlayarak "Bilim Doktoru" unvanı aldı.

Kasım l992-Ekim l993 tarihleri arasında doktora sonrası araştırmalar yapmak ve Sanskritçe bilgisini geliştirmek amacıyla Hindistan Visva Bharati Üniversitesinde çalışmalarda bulundu.

Aralık l995-Nisan l997 tarihlerinde yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamladı.

Ekim-l997'de D.E.Ü. İlâhiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı'nda Yardımcı Doçent, Ağustos-2001 tarihinde de Doçentlik kadrosuna atandı.

İngilizce ve Arapça bilen, kısmen de Sanskritçe dil bilgisine sahip olan Dr. Ali İhsan YİTİK, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ali İhsan Yitik kitapları