Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Osman Kibar

Osman Kibar


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Osman Kibar Yazıcıya Gönder
(1960 - ): Şair, yazar. Çanakkale-Biga'nın Ağaköy'ünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Biga'da okudu. Çanakkale Öğretmen Lisesini (1977). A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü ve Ankara Yüksek Öğretmen Okulunu (1982) bitirdi. Yüksek lisansını Çanakkale Onsekizmart Üniversitesinde yaptı (1998). Üniversite döneminde gençlik teşkilâtlarında görev üstlendi; birçok kere tutuklanıp yargılandı. Öğrenciyken işe girdi ve çalışarak okudu. Ankara, Kütahya ve Çanakkale'de Edebiyat öğretmeni olarak çalıştı.

Şiirleri Töre'de, hikâyeleri Yeni Anadolu (Eskişehir) ve Türk Edebiyatı'ında, denemeleri Biga Doğuş gazetesinde yayınlandı.

Divan tarzında yazdıklarında Fânî, Fedâî, Cevrî; koşmalarında Yalnız Ozan mahlâslarını; denemelerinde Yıldızlara Ok Atan Adam; mizah yazılarında Osman Büyükaliler ve Hurşit Özdingil müstearlarını kullandı.

Hikâye dalında ödülleri vardır.

Hikâyeleri: Bir Sahipsiz Gölge (1991), Trışka-Name (1997). Denemeleri: Türk Kültürü Benzeme Kültür ve Aydınlar (1996), Baskı Dayatma ve Aydınlar (1997). Sözlükleri: Gediz Yöresi Ağızları-İnceleme-Sözlük (Yayınlanmadı, 1987), Biga Yöresi Ağızları-İnceleme-Sözlük (Yüksek lisans tezi, 1997) Kişi Adları-Bir Tasnif Denemesi-İnceleme-Sözlük (Yayınlanmadı, 2003). Biyografisi: Şehit Er Eyüp Atan Armağanı (Hulûsî Ak ile, 2001).

Osman Kibar kitapları