Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Nigâr Hanım

Nigâr Hanım


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Nigâr Hanım Yazıcıya Gönder
(1862-1 Nisan 1918): Şair, yazar. İstanbul'da doğdu. Babası 1948 Macar İhtilâli sırasında Macaristan'dan kaçarak Osmanlı Devletine sığınan Macar Osman Paşa'dır. Özel dersler aldı. Arapça, Farsça, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rumca öğrendi. Hem Doğu, hem Batı edebiyatı ve musikisine vakıftı. 14 yaşında mutsuz bir evlilik yaptı. Üç çocuktan sonra boşandı. Anne ve babasın ölümünden sonra zor duruma düşünce II. Abdülhamid kendisine 'Hidemât-ı Kalemiye' tertibinden maaş bağlattı (1898). Tifüs hastalığından İstanbul'a öldü. Kabri Rumelihisar'da Kayalar Mezarlığındadır.

Etrafında bir sanat ve edebiyat muhiti kuran Nigâr Hanım, evinde her hafta sohbet toplantıları düzenlerdi. Devrim bütün önemli edebiyatçılarıyla dosttu. Toplantılarına Avrupalı ilim adamları da katılırlardı. şiirlerinin bir kısmını Uryan Kalb takma adıyla Servet-i Fünûn'da yayınladı. Şiirlerinde mutsuz hayatının üzüntülerini anne şefkati, çocuk sevgisi temalarını işledi. Nesri şiirine göre daha kuvvetli ve düzgündür.

Şiirleri: Efsus I (1886), Efsus II (1890), Nîrân (1896), Aks-i Sada (1900). Nesirleri: Safahat-ı Kalb (Aşk mektupları, 1901), Elhan-ı Vatan (Şiir-nesir, 1916). Oyunu: Girive (1912, oynandı). Hatıraları: Hayatımın Hikâyesi (Oğlu Salih Keramet yayınladı, 1959).

Nazan Bekiroğlu'nun çalışması: Şair Nigâr Hanım (1998).