Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8884
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Necmettin Turinay

Necmettin Turinay


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Necmettin Turinay Yazıcıya Gönder
(7 Şubat 1946 - ): Yazar. Afyon-Sandıklı'ya ilçesine bağlı Sorkun köyünde doğdu. Afyonkarahisar Lisesini (1964), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümünü ile İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu (1969) bitirdi. Erzurum Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Yeni Türk Edebiyatı sahasında 'İkinci Meşrutiyet Dönemi Dergiciliği ve Resimli Kitap' teziyle yüksek lisansını, 'Abdülhak Şiunasi Hisar ve Romancılığı' teziyle doktorasını verdi. Edebiyat öğretmenliği yaptı. TRT'de ve Devlet Bakanlığında çalıştı. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumunun kuruluşuna katıldı ve üç yıl başkanlığını yürüttü. 1992'de başkanlıktan ayrılarak başbakanlık müşaviri oldu. Bu vazifedeyken emekliye ayrıldı (2000). 2004'te Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanlığına seçildi.

Yazıları Yeniden Milli Mücadele, Hisar, Türk Edebiyatı, Mavera, Töre, Doğuş, Edebiyat, Pınar, Milli Kültür, Milli Eğitim dergilerinde çıktı. Yeni Şafak gazetesinde Ahmet Rıdvan müstearıyla köşe yazıları yazdı.

Eserleri: Müşâhedat (Ahmed Midhat Efendi'den, 1979), Geleneğin Dünyası/ Yeniliğin Ufukları (Denemeler, 1983), Abdülhak Şinası Hisar (İnceleme, 1989), Değişen Toplum ve Aile (1996), Kültür Dil ve Sanata Dair (1996), Leylâ ile Mecnun ve Hüsn ü Aşk (1998).

Necmettin Turinay kitapları