Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8877
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Müfide Ferit Tek

Müfide Ferit Tek


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Müfide Ferit Tek Yazıcıya Gönder
(1892 - 24 Mart 1971): Yazar. İstanbul'da doğdu. İlk Dahiliye Vekili Ahmet Ferit (Tek)'in eşi, ünlü Türkolog Emel Esin'in annesidir. Çocukluğu babasının görevli olduğu Trablusgarb'da geçti. İtalyan rahibelerin idare ettiği bir okulda okudu. Babasından Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı. Trablusgarb'ta sürgün bulunan Ahmet Ferit'le nişanlandı. Ahmet Ferit buradan Fransa'ya kaçınca, o da öğrenim için ardından Paris'e gitti. Nişanlısıyla 1907'de Mısır'da evlendi. II. Meşrutiyetin ilânından sonra 1908'de İstanbul'a döndüler. Süyüm Bike takma adıyla Türk Yurdu'nda ve Şehbal dergilerinde yazılar yazdı. Ahmet Ferit'in sürgün edilmesi üzerine Sinop ve Bilecek'e birlikte kaldı. Millî Mücadele sırasında Ankara'ya geçtiler. Cumhuriyetin ilânından sonra büyükelçi olan eşiyle birlikte yurt dışına çıktı (1925-1945). Paris'te bulundukları sıra Siyasal Bilgiler Okulunu bitirdi. İstanbul'da öldü. Kabri Sahrayıcedit Mezarlığındadır.

Müfide Ferit Tek iki roman yazmıştır. İlk romanı Aydemir'de Türkçülük ideolojisini işlemiş, ikinci romanı Pervaneler ise misyonerliğin ve kültür emperyalizminin tehlikesine işaret etmiştir.

Aydemir, 1918'de yayınlandığında büyük yankı uyandırmıştı. Pervaneler'in yayın tarihi ise 1924'tür. Yazarın kızı Emel Esin bu eserin 1998'de yayınlanan yeni baskısının ön sözünü kaleme almıştır. Affolunmayan Günah adlı eserinin ise yalnız Almancası çıktı: Dile Unverzihliche (çev. Otto Spies, 1933).

Müfide Ferit Tek kitapları