Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8883
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Kemalettin Kâmi Kamu

Kemalettin Kâmi Kamu


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Kemalettin Kâmi Kamu Yazıcıya Gönder
(15 Eylül 1901 - 6 Mart 1948): Şair. Bayburt'ta doğdu. İlkokulu hususî okudu, hıfza çalıştı. Erzurum'da başladığı rüşdiyeyi Refahiye'de bitirdi. 15 yaşındayken babasının ölümü üzerine annesiyle beraber önce Sivas ve Kayseri'ye sonra Bursa'ya matematik öğretmeni olan ağabeyi Hüseyin (Uluğ) Beyin yanına geldi. İstanbul Erkek Muallim Mektebi son sınıfında öğrenci iken Millî Mücadeleye katılmak için Ankara'ya gitti (1920). Matbuat ve İstihbarat müdürlüğünde, Anadolu Ajansında çalıştı. 1923'te İstanbul'a dönüp yarım kalan tahsilini tamamladı. Ankara'ya çağrıldı; Anadolu Ajansı şirket hâline getirilince 11 ortağından biri oldu ve ajansın başmuharrirliğini üstlendi (1926-1933). 1933'te Anadolu Ajansı muhabiri olarak Paris'e gitti. Orada Siyasal Bilimler Okulunda okudu. 1938'de yurda döndü. Rize (1939-1946) ve Erzurum (1946-1948) milletvekili olarak TBMM'de bulundu. TDK Terim Kolu başkanı olarak çalıştı. Kalp krizinden Ankara'da öldü. Kabri Asrî Mezarlıktadır.

İlk şiirlerini Mütareke devrinde yayınladı. Asıl şöhretini Millî Mücadele sırasında yazdığı manzumeleriyle sağladı. Başlangıçta aruz vezniyle, 21 yaşından sonra heceyle yazdı. Kemaletttin Kâmi imzasıyla da yazan Kamu, samimî duygular taşıyan, vatan sevgisini, savaş, gurbet, aşk ve tabiat temalarını işleyen lirik ve epik şiirleriyle tanınır.

Ölümünden sonra şiirlerinin çoğunu Rifat Necdet Evrimer, Kemalettin Kamu, Hayatı, Şahsiyeti ve Şiirleri adlı kitapta topladı (1949).