Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9145
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Julia Roberts

Julia Roberts


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular

Julia Roberts Yazıcıya Gönder
Julia Roberts (asıl adı Julia Fiona Roberts) (d. 28 Ekim 1967, Georgia, ABD), Oscarlı ABD'li aktris. Betty Lou Bredemus ve Walter Grady Roberts'ın en küçük çocuğudur. 140 milyon dolarlık servetiyle Hollywood'un en zengin aktristidir. Aynı zamanda, yıllık 62 milyon dolarlık kazancıyla da yılda en çok kazanan aktristir.Mona Lisa Smile Filmiyle aldığı 25 milyon dolarlık ücretlede sinema tarihinin en yüksek ücretli kadın oyuncusudur.Aynı zamanda Unfabulous dizisiyle ünlenen Emma Roberts'ın halasıdır.

Julia Roberts, ilk olarak günışığını 28 Ekim 1967'de gördü.Atlanta, Georgia'da doğdu; ama Georgia'nın küçük bir kasabası olan Smyrna'da, annesi Betty-Lou ve babası Walter ile birlikte büyüdü.Annesi oyuncu ve kilise sekreteri; babası ise elektrik süpürgesi satıcısı, yazar ve oyuncuydu.Julia, üç kardeşin en küçüğü; abisi Eric ve ablası Lisa vardır.

Julia trajik bir çocukluk dönemi geçirdi.Yalnızca dört yaşındayken, mali güçlükler yüzünden annesiyle babası ayrıldı.Babası Walter on altı yaşındaki oğlu Eric'le birlikte Atlanta'ya geri taşınmaya karar verirken, Betty-Lou iki kızıyla birlikte Smyrna'da kaldı.Julia on yaşındayken, Mart 1978'de, babası kanserden öldü.Okulda, çocuklar kalın gözlüğü ve büyük ağzı yüzünden onunla alay ettiler.O, büyük ağzını kabullendi ve ağzını markası yapmaya karar verdi.Kontakt lens kullanarak, kalın gözlüğüyle sakladığı ela gözlerini ortaya çıkardı.Julia, uzun olduğunu hiç saklamayı denemedi.Boyu, onu daha mükemmel yapıyordu.

İlk zamanlarda, Julia, vejeteryan olmayı planladı ve oyunculukla az ilgilendi.Campbell Lisesi'nden mezun olduktan sonra, New York'ta tiyatro okuluna gitmek için ablası ve abisine katıldı.Oyunculuğa kapılmadan önce, Baskin-Robbins ve Athlete's Foot'ta çalıştı.Sonra, modellik şirketi "Click" 'le sözleşme imzaladı ve oyuculuğa hazır abisi Eric'in, Julia'nın "Blood Red" 'deki ilk film rolüyle ortaya çıkartana kadar, onlarla kaldı.Film iyi gitmedi; ama Hollywood'da insanlar onu konuşmaya başladı.1988'de Mystic Pizza'da bir pizza garsonunu oynadı ve sonra da Liam Neeson ile birlikte Satisfaction'da oynadı.Julia ve Liam arasında kameranın arkasında sıcaklaşan işler başladı.Bir yıl sonra, Steel Magnolias'ta o zamanki nişanlısı, Dylan McDermott, karşısında oynadı."Steel Magnolias" 'tan hemen önce, Julia hastalandı ve film çekimleri başladığında yeni iyileşiyordu.Bu durum, yönetmen Herbert Ross'un oyunculuğu hakkında kötü şeyler söylemesini, çoğunlukla da insanlar karşısında söylemesini durdurmadı; ama Julia Oscar adayı olunca, Ross sustu.

Bir yıl sonra, tüm Dünya'nın "Pretty Woman" 'ı olduğunda birdenbire büyük bir star oldu.Aniden, herkes onu ister oldu.Gazeteler her gün onun hakkında yazdı ve tüm dünya onun hakkında konuştu.Bu ilgi onun için zordu.Zayıfladı; uyuşturucu kullandığı ve anoreksiye yakalandığı dedikoduları yayıldı.

Kiefer Sutherland ile tanıştığında bu durumdan kurtuluşu gelmişti.Sutherland, Flatliners'teki rol arkadaşıydı.Karısından ayrıldı ve Julia'ya taşındı.Bu skandal gerçekti ve yılın ilişkisi başladı.Ağustos 1990'da, Julia ve Kiefer nişanlandıklarını duyurdular ve ekimde Kiefer, Julia'nın sol omzuna çince "Sonsuz aşk" dövmesi verdi.Düğünlerini 14 Haziran 1991 tarihine ayarladılar.Rüya, Julia'nın Kiefer'ı striptizci Amanda Rice'la cinsel ilişkisini gördüğünde bitti.Düğün iptal edildi ve Julia İrlanda'ya giderek komforu aradı.Bu arada, "Sleeping with the Enemy" Amerika'da büyük bir başarıyla açılışını yaptı.

1991'de, Julia ara vermeye karar verdi.İki uzun yıl boyunca, "The Player" (1992) filmindeki küçük rolü ile tamamen büyük ekrandan uzak durdu ve herkes şunu soruyordu: "Pretty Woman nereye gitti?".

1993'te, büyük bir patlamayla geri döndü.John Grisham'ın romanın uyarlanan "The Pelican Brief" filminde Darby Shaw rolünü oynadı.Bu film, Julia için bir geridönüştü ve sinemalarda çok iyi bir başarı elde etti.Film çekimleri sırasında (Haziran '93), Julia kendinden on yaş büyük yerel şarkıcı Lyle Lovett'la evlenerek herkesi şaşırttı.Birlikte rahibe "Evet." demek için giderken, Julia yalınayak ve makyajsızdı.

İki yıl sonra, Mart 1995'te, çift ayrıldıklarını duyurdular.Evliliklerinin 21 ayından sonra ayrıldılar; ama onlar hala iyi arkadaşlardır.

Gelecek yıllar boyunca, Julia'nın filmleri büyük bir başarı yakalayamadı ve kariyerinin bittiği dedikoduları dolaşmaya başladı.O sıralarda "yeni Julia Roberts" 'tan konuşuldu ve rakipleri arasında Sandra Bullock, Julia Ormond ve Julianne Moore vardı.Ama 1997 yazında, "Conspiracy Theory" ve "My Best Friend's Wedding" filmleriyle herkesi susturdu.O, uzun saçı ve yüzünde gülümsemesiyle, halkın istediği gibi geri döndü.

"Stepmom" filminin '98 Yılbaşı galasında Julia yeni bir adamla geldi.Bu adam, Law and Order dizisinden Benjamin Bratt'ti.Onların dört yıllık çıkmaları boyunca, evlilik ve bebek konuşmaları tutarlıydı; ama Julia, durumlarından memnun olduklarını ve hiçbirşeyde acele etmek istemediğini söyledi.

2000'de, Steven Soderbergh yönetmenliğinde bir aşk macerasının çekimlerine başladı: "Erin Brockovich".Bu film, Soderbergh ile çalıştığı ilk film olmuştur (Erin Brockovich, Full Frontal, Ocean's 11 ve Ocean's 12).Bu filmle, 2001 Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

Bir ay sonra, Benjamin Bratt, "Erin Brockovich" filmindeki rolüyle Oscar kazandığında son kez Julia'nın yanındaydı.Kabul Konuşmasında, beş dakika boyunca sahneden tanıştığı herkese teşekkür etti ve "Burayı seviyorum!" diye bağırdı."Dünyayı seviyorum, çok mutluyum, teşekkür ederim!" diyerek konuşmasını bitirdi.

2001 Haziran'ın sonuna doğru, Julia ve Benjamin ayrıldıklarını duyurdular."Nazik ve duygusal bir son" olarak ilişkilerini böyle anlatmıştır.

Oscar kazandıktan sonra, Julia yavaşladı; kendi yaşamına odaklanırken "Full Frontal" ve "Confessions of a Dangerous Mind" gibi filmlerde küçük rollerde oynadı."The Mexican" filminin çekimleri sırasında kameraman Daniel Moder'la tanıştı ve yakın arkadaş oldular.Uzun zaman boyunca, aşk spekülasyonları oldu, Aralık 2001'de "Ocean's Eleven" filminin galasında, çiftin ilk resmi fotoğrafı çekildi.Julia, yeni sarışın bakışıyla, sevinçli ve mutlu görünüyordu. Çift, Julia'nın New Mexico'daki büyük çiftliğinde, 4 Temmuz 2002'de, Bağımsızlık Günü'nde, gece yarısı töreniyle evlendi.Düğünden sonraki ilk röpartajında, Julia Danny'i "adamlar arasından adam, bencil olmayan ve tümüyle kuşatılmış" olarak tanımladı.Temmuz 2004'te, evlilikten iki yıl sonra, Julia ve Danny ilk çocuklarını beklediklerini duyurdular.Çocuklarının doğumundan sonra, Julia hiçbir şeyi planlamıyordu.