Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Jack Nicholson

Jack Nicholson


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular

Jack Nicholson Yazıcıya Gönder
22 Nisan 1937, Neptune, New Jersey, ABD 1958 yılında The Cry Baby Killer ile sinemaya adım atan Jack Nicholson, bugüne kadar seksenden fazla filmde rol aldı. . . Ayrıca senaryo yazdı, yönetmenlik ve yapımcılık yaptı. . .

Oyunculuğunun ilk dönemlerinde küçük bütçeli filmlerde rol aldı. . . 1969 yılında yönetmenliğini Dennis Hopper'ın üstlendiği Easy Rider'daki George Hanson rolüyle Altın Küre ve Oscar'a aday gösterildi.

Bir sonraki filmi Five Easy Pieces ile ikinci kez Oscar adayı oldu. . . Ardından 1970'de Cannes Film Fesivali'nde En İyi Aktör seçildiği Son Ayrıntı / The Last Detail, 1971'de Altın Küre'ye aday gösterildiği Carnal Knowledge adlı filmlerde oynadı.

1974'de Roman Polanski'nin Çin Mahallesi / Chinatown'undaki rolüyle Oscar'a bir kez daha aday oldu, İngiliz Bafta ve Altın Küre Ödülü'nü kazandı. . .

Ardından Maria Schneider ile Yolcu / The Passenger'da, Warren Beatty ile The Fortune'da ve Ken Russell'ın Tommy'sinde oynadı. . . 1975 yılında Guguk Kuşu / One Flew Over the Cuckoo's Nest ile beşinci kez aday gösterildiği Oscar ödülüne kavuştu.

Ayrıca bu filmle Bafta ve Altın Küre ödülünün de sahibi oldu. . . Bu dönemlerde Marlon Brando ile Bozgun / The Missouri Breaks, Robert De Niro ile The Last Tycoon, Jessica Lange ile Postacı Kapıyı İki Kere Çalar / The Postman Always Rings Twice, yönetmenliğini Stanley Kubrick'in üstlendiği Cinnet / The Shining ve Oscar'a aday olduğu Warren Beatty'nin filmi Kızıllar / Reds'de oynadı. . .

Ardından ikinci kez Oscar ödülünü kazandığı Sevgi Sözcükleri / Terms of Endearment, Prizzi'lerin Onuru / Prizzi's Honor, Sonsuz Matem / Ironweed, Birkaç İyi Adam / A Few Good Men, Hoffa, Kurt / Wolf ve üçüncü kez Oscar'ı kazandığı Benden Bu Kadar / As Good As It Gets ve Sean Penn'in Söz / The Pledge adlı filmlerinde rol aldı. . .