Toplam yaşam öyküsü sayısı: 8873
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Jean-Jacques Rousseau

Jean-Jacques Rousseau


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Yazarlar - Şairler

Jean-Jacques Rousseau Yazıcıya Gönder
(1712 - 1778): Fransız yazar, filozof. Cenevre'de doğdu. İsviçre'ye göçen bir Fransız Protestan ailenin oğludur. Annesinin onu doğururken öldü. Babası da bir kavgaya karışması yüzünden Cenevre'den kaçınca papaz olan amcasının yanında kaldı. İyi bir eğitim görmedi. Protestanlıktan Katolikliğe dönmek için İtalya'ya gitti (1728). Manastırda ders gördü. Sonra Paris'e giderek ilim ve edebiyat çevresiyle ilişki kurdu. Bazen kendi emeği ile kazandı, bazen zenginlerin himayesine girdi. Önce bir opera yazdıysa da ilgi görmedi. İlimler ile Sanatlar Üzerine Nutuk (1750) adlı yazısıyla ilgi çekti. İçtimaî Mukavele ile Emile yahut Terbiye adlı iki kitabını aynı yılda çıkardı (1762). Ancak ikinci kitabını yaktılar. Yazar, Neuchâtel prensliğine sığınmak zorunda kaldı (1762-1765). Filozof David Hume'un daveti üzerine İngiltere'ye gitti. Paris'e 1770'te dönebildi. Ermoneville'de öldü.

Rousseau eserlerinde fazileti, hürriyeti ve eşitliği savundu. Fransız İhtilâlinin fikri hazırlayıcılarından idi. Rousseau'ya göre, insan doğuştan masumdur, onu toplum yoldan azdırır.

Türkçeye çevrilen başlıca eserleri: İlimler ve Sanatlar Üzerine Nutuk, İçtimai Mukavele, Emil yahud Terbiye, İtiraflar, Dağdan Yazılmış Mektuplar.

Jean-Jacques Rousseau kitapları